Przedwczesny wytrysk – Przyczyny i leczenie

Przed publikacją artykułu przeprowadziliśmy dokładną kontrolę jakości, żeby upewnić się, że treści są rzetelne, obiektywne i aktualne. Nasz zespół to najlepsi kliniczni seksuolodzy. Poznaj nasz proces tworzenia treści.
Przedwczesny wytrysk – Przyczyny i leczenie

Wytrysk to wydalenie nasienia z organizmu. Przedwczesny wytrysk występuje wtedy, gdy wytrysk następuje wcześniej niż mężczyzna lub jego partnerka chcieliby podczas seksu. Przedwczesny wytrysk jest również znany jako szybki wytrysk, przedwczesny szczyt lub wczesny wytrysk. Przedwczesny wytrysk nie musi być powodem do zmartwień. To może być frustrujące, jeśli sprawia, że seks jest mniej przyjemny i wpływa na relacje. Jeśli zdarza się to często i powoduje problemy, Twój lekarz może pomóc.

W USA około 1 na 3 mężczyzn w wieku od 18 do 59 lat ma problemy z przedwczesnym wytryskiem. Często uważa się, że problem ma podłoże psychologiczne, ale biologia może również odgrywać pewną rolę.

Jak działa wytrysk?

Wytrysk jest kontrolowany przez ośrodkowy układ nerwowy. Kiedy mężczyźni są stymulowani seksualnie, sygnały są wysyłane do rdzenia kręgowego i mózgu. Kiedy mężczyźni osiągną pewien poziom podniecenia, sygnały są wysyłane z mózgu do narządów rozrodczych. Powoduje to wyrzucenie nasienia przez prącie (wytrysk).

Wytrysk ma 2 fazy: emisję i wydalenie.

Faza 1: Emisja

Emisja ma miejsce, gdy plemniki przemieszczają się z jąder do prostaty i mieszają się z płynem nasiennym, tworząc nasienie. Vasa deferentia to rurki, które pomagają przenieść plemniki z jąder przez prostatę do podstawy prącia. (Kiedy mówimy tylko o jednej z tych rurek, nazywa się to nasieniowodem).

Faza 2: Wydalenie

Wydalenie ma miejsce, gdy mięśnie u podstawy prącia kurczą się. To zmusza nasienie z penisa. Przeważnie wytrysk i orgazm (punkt kulminacyjny) występują w tym samym czasie. Niektórzy mężczyźni osiągają szczyt bez wytrysku. W większości przypadków erekcje ustępują po tym kroku.

Przedwczesny wytrysk i zaburzenia erekcji

Czasami przedwczesny jest problemem dla mężczyzn, którzy mają problemy z erekcją. Dzieje się tak, gdy mężczyźni nie są w stanie uzyskać lub utrzymać erekcji wystarczająco mocnej do seksu. Ponieważ erekcja ustępuje po wytrysku, może być trudno stwierdzić, czy problemem jest przedwczesny wytrysk, czy zaburzenia erekcji. Zaburzenia erekcji należy najpierw leczyć. Przedwczesny wytrysk może nie stanowić problemu po leczeniu zaburzeń erekcji.

Przyczyny

Serotonina

Chociaż dokładna przyczyna zaburzeń erekcji nie jest znana, serotonina może odgrywać pewną rolę. Serotonina to naturalna substancja wytwarzana w organizmie przez nerwy. Duże ilości serotoniny w mózgu wydłużają czas do wytrysku. Niskie ilości mogą skrócić czas do wytrysku i prowadzić do przedwczesnego wytrysku.

Kwestie psychologiczne

Problemy psychologiczne lub psychiczne mogą dotyczyć PE i mogą obejmować:

 • Depresja,
 • Naprężenie,
 • Wina,
 • nierealistyczne oczekiwania dotyczące sprawności seksualnej,
 • historia represji seksualnych,
 • brak zaufania,
 • problemy w związku.

Często pomaga dbanie o problemy emocjonalne.

Inne przyczyny

Przedwczesny wytrysk i wiek

Przedwczesny wytrysk może się zdarzyć w każdym wieku. Starzenie się nie jest bezpośrednią przyczyną przedwczesnego wytrysku, chociaż starzenie powoduje zmiany w erekcji i wytrysku. W przypadku starszych mężczyzn erekcje mogą nie być tak mocne lub tak duże. Erekcje mogą nie trwać tak długo, zanim nastąpi wytrysk. Poczucie, że nastąpi wytrysk, może być krótsze. Zmiany te mogą prowadzić do wcześniejszego wytrysku u starszego mężczyzny.

Przedwczesny wytrysk i Twój Partner

W przypadku przedwczesnego wytrysku możesz czuć, że tracisz część bliskości dzielonej z partnerem seksualnym. Możesz czuć się zły, zawstydzony lub zdenerwowany i odwrócić się od partnera. Przedwczesny wytrysk może dotyczyć nie tylko ciebie, ale może również wpłynąć na twojego partnera. Przedwczesny wytrysk może spowodować, że partnerzy poczują się mniej związani lub zranieni.

Rozmowa o problemie to ważny krok. Pomocne może być poradnictwo dla par lub terapia seksualna. Ćwiczenia, takie jak technika ściskania, mogą być pomocne Tobie i Twojemu partnerowi w przedłużeniu erekcji. Co najważniejsze, para powinna nauczyć się sposobów na relaks. Martwienie się może pogorszyć przedwczesny wytrysk.

Diagnoza

To typowe dla mężczyzn, że są w stanie mieć przynajmniej pewną kontrolę nad tym, czy i kiedy mają wytrysk podczas seksu partnerskiego i masturbacji. Jeśli mężczyzna nie czuje, że ma kontrolę nad momentem wytrysku i jeśli mężczyzna lub jego partner seksualny martwią się, może wystąpić przedwczesny wytrysk.

Kiedy PE przeszkadza w Twojej przyjemności seksualnej, powinieneś skontaktować się z lekarzem. Diagnoza zależy od tego, czy wytrysk występuje wcześnie, późno, czy wcale. Najczęściej Twój lekarz zdiagnozuje PE po badaniu fizykalnym i rozmowie z Tobą. Niektóre pytania, które może zadać, to:

 • Jak często zdarza się przedwczesny wytrysk?
 • Jak długo masz ten problem?
 • Czy dzieje się tak z jednym partnerem, czy ze wszystkimi partnerami?
 • Czy przedwczesny wytrysk zdarza się przy każdej próbie seksu?
 • W jakim rodzaju aktywności seksualnej (np. gra wstępna, masturbacja, stosunek płciowy, używanie wskazówek wizualnych itp.) bierzesz udział i jak często?
 • Jak przedwczesny wytrysk zmienił Twoją aktywność seksualną?
 • Jakie są twoje osobiste relacje?
 • Czy jest coś, co pogarsza lub poprawia przedwczesny wytrysk (np. leki, alkohol itp.)?

Testy laboratoryjne są potrzebne tylko wtedy, gdy Twój lekarz znajdzie coś podczas badania fizykalnego.

Leczenie

Terapia psychologiczna, terapia behawioralna i leki to główne metody leczenia przedwczesnego wytrysku. Możesz porozmawiać z lekarzem, aby wybrać najlepszy dla siebie wybór. Jednocześnie można stosować więcej niż jeden rodzaj leczenia.

Terapia psychologiczna

Terapia psychologiczna to sposób na przepracowanie uczuć i emocji, które mogą prowadzić do problemów w relacjach seksualnych.

Celem tego typu terapii jest poznanie źródła problemów i znalezienie rozwiązań, które mogą pomóc.

Może również pomóc parom w nauce zbliżenia się. Terapia psychologiczna może pomóc ci się mniej denerwować sprawnością seksualną. Może również dać ci większą pewność seksualną i zrozumienie, aby zapewnić satysfakcję twojego partnera.

Ten rodzaj terapii może być stosowany jako jedyne leczenie lub może być stosowany razem z terapią medyczną lub behawioralną.

Terapia behawioralna

Terapia behawioralna wykorzystuje ćwiczenia, które pomagają budować tolerancję na opóźnienie wytrysku. Celem jest pomoc w trenowaniu ciała z dala od przedwczesnego wytrysku. Niektóre opcje to metoda ściskania i metoda stop-start. Ćwiczenia działają dobrze, ale mogą nie być trwałą odpowiedzią.

 • Metoda ściskania – Dzięki tej metodzie Ty lub Twój partner stymulujecie swojego penisa, dopóki nie będziecie blisko wytrysku. Kiedy jesteś blisko, ty lub twój partner mocno ściskacie penisa, więc erekcja częściowo znika. Celem jest uświadomienie sobie doznań prowadzących do kulminacji. Metoda ściskania może pomóc w samodzielnym kontrolowaniu i opóźnianiu szczytowania.
 • Metoda Stop-Start – W tej metodzie Ty lub Twój partner stymulujecie penisa tuż przed wytryskiem. Kiedy zbliżasz się do szczytowania, ty lub twój partner zatrzymujecie się, dopóki pragnienie szczytowania nie minie. Gdy odzyskasz kontrolę, Ty i Twój partner ponownie zaczniecie stymulować penisa. Ten proces trzeba powtarzać 3 razy. Wytrysk osiągasz po raz czwarty. Powtarzasz tę metodę 3 razy w tygodniu, aż uzyskasz większą kontrolę.

Terapia medyczna

Istnieje wiele leków, kremów znieczulających i sprayów, które mogą spowolnić wytrysk u mężczyzn z przedwczesnym wytryskiem.

Leki

Lekarze zauważyli, że mężczyźni i kobiety zażywający antydepresanty mają opóźnione orgazmy. Leki takie jak fluoksetyna, paroksetyna, sertralina, klomipramina i tramadol wpływają na poziom serotoniny. Niektórzy lekarze stosują te leki „poza wskazaniami rejestracyjnymi” (z innego powodu niż pierwotne zastosowanie leku) w leczeniu przedwczesnego wytrysku. Jeśli jeden lek nie działa, lekarz może zasugerować wypróbowanie innego leku.

Dla innych antagoniści receptora α1-adrenergicznego są kolejną opcją terapii lekowej. Leki te mogą wywoływać zaburzenia wytrysku, takie jak wytrysk wsteczny i/lub brak emisji.

Leki na przedwczesny wytrysk można przyjmować codziennie lub tylko przed stosunkiem. Twój lekarz zasugeruje, kiedy powinieneś zażywać lek w oparciu o poziom Twojej aktywności. Najlepszy czas na zażywanie leku nie jest jasny. Większość lekarzy sugeruje od 2 do 6 godzin przed stosunkiem. Przedwczesny wytrysk może powrócić, jeśli przestaniesz brać te leki. Większość mężczyzn z przedwczesnym wytryskiem musi przyjmować te leki na bieżąco.

Kremy lub spraye

Kremy i spraye można nakładać na główkę penisa około 20 do 30 minut przed stosunkiem. Jeśli zostawisz znieczulający krem / spray na penisie dłużej niż sugerowano, twoja erekcja może zniknąć. Ponadto podczas seksu waginalnego nie należy pozostawiać znieczulającego kremu/sprayu na odsłoniętym penisie, ponieważ może to powodować drętwienie pochwy. Zmyj krem z penisa na 5 do 10 minut przed stosunkiem. Noszenie prezerwatywy może również pomóc w osłabieniu uczucia.

Podsumowanie

Dzięki wymienionym tu technikom około 95 na 100 mężczyzn wyzdrowieje po przedwczesnym wytrysku. Nie ma sposobu, aby obiecać powrót do zdrowia, ale nauka relaksu może pomóc. Jeśli problem nie ustąpi, współpracuj z lekarzem, aby znaleźć rozwiązania.

Na jaką ocenę zasługuje ten artykuł?
[Łącznie głosów: 1 Średnia ocena: 5]

Artykuł zweryfikowany przez Cezary Wysocki

Nazywam się Cezary Wysoki i jestem bardzo doświadczonym psychoterapeutą. Ukończyłem psychoterapię na Uniwersytecie Warszawskim, co pozwoliło mi podjąć kolejny wymagający kierunek - Po paru latach ciężkiej pracy stałem się certyfikowanym seksuologiem klinicznym. Udało mi się zdobyć prestiżowe wyróżnienia takie jak Certyfikat Superwizora Psychoterapii Zaburzeń Seksualnych oraz Certyfikat Seksuologa Klinicznego. W mojej pracy każdego dnia pomagam osobom borykającym się z zaburzeniami seksualnymi i stąd padł pomysł na założenie portalu e-Seksuolog.pl. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego jak wiele osób wstydzi się swojego problemu. Chciałbym, żeby wizyta na tej stronie była pierwszym krokiem w stronę skutecznego leczenia.

Udostępnij ten post

Zastrzeżenie: Wskazówki i sugestie wymienione w artykule służą wyłącznie celom informacyjnym i nie powinny być interpretowane jako profesjonalna porada medyczna. Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek ćwiczenia lub wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie.

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.