Jak tarczyca wpływa na zaburzenia erekcji u mężczyzn?

Przed publikacją artykułu przeprowadziliśmy dokładną kontrolę jakości, żeby upewnić się, że treści są rzetelne, obiektywne i aktualne. Nasz zespół to najlepsi kliniczni seksuolodzy. Poznaj nasz proces tworzenia treści.
Jak tarczyca wpływa na zaburzenia erekcji u mężczyzn?

Twoja tarczyca to gruczoł w kształcie motyla, który znajduje się pośrodku szyi. Większość z nas nie wie, co to jest tarczyca, nie mówiąc już o tym, co robi!

Twoja tarczyca wytwarza hormony tarczycy, które odgrywają kluczową rolę w prawie każdej funkcji organizmu. Hormony tarczycy to przekaźniki chemiczne, które dostarczają instrukcje do różnych narządów i tkanek w ciele. Na przykład insulina jest hormonem uwalnianym przez trzustkę w odpowiedzi na wysoki poziom cukru we krwi, który kieruje komórki tłuszczowe i mięśniowe do pobierania cukru z krwi.

Hormony tarczycy kontrolują metabolizm (jak szybko lub wolno spala kalorie przez organizm) oraz regulują pracę serca i innych mięśni oraz funkcje trawienne. Hormony tarczycy odgrywają również rolę w rozwoju mózgu oraz budowie i utrzymaniu kości.

W tym momencie możesz pomyśleć: „jeśli hormony tarczycy odgrywają rolę we wszystkich tych funkcjach organizmu, a tarczyca znajduje się na mojej szyi, jak może to mieć jakikolwiek wpływ na moją sprawność seksualną?”

Jeśli twoja tarczyca wytwarza za dużo lub za mało hormonów tarczycy, może to prowadzić do kilku problemów zdrowotnych, a jednym z nich jest zaburzenie erekcji.

 • Kiedy twoja tarczyca wytwarza zbyt dużo hormonów tarczycy, stan ten nazywa się nadczynnością tarczycy
 • Kiedy twoja tarczyca wytwarza zbyt mało hormonów tarczycy, stan ten nazywa się niedoczynnością tarczycy

Tarczyca u mężczyzn a potencja

Według Międzynarodowego Towarzystwa Medycyny Seksualnej niedoczynność tarczycy i nadczynność tarczycy mogą powodować zaburzenia erekcji, ponieważ powodują objawy, w tym zmęczenie, niski nastrój i niski popęd seksualny. Te objawy zarówno niedoczynności tarczycy, jak i nadczynności tarczycy mogą utrudniać odczuwanie pobudzenia i/lub osiągnięcie i utrzymanie erekcji [1].

Nadczynność tarczycy u mężczyzn często łączy się z przedwczesnym wytryskiem, a niedoczynność tarczycy z opóźnionym wytryskiem.

Inne procesy związane z uzyskaniem i utrzymaniem erekcji zostały powiązane z problemami z hormonami tarczycy, w tym z ingerencją w hormony regulujące produkcję testosteronu (głównego męskiego hormonu płciowego) i osłabioną produkcją cząsteczek regulujących czynność naczyń krwionośnych penisa [2].

Polecamy: Czy nadciśnienie może powodować zaburzenia erekcji?

Hormony tarczycy z pewnością nie są jedyną przyczyną zaburzeń erekcji, niskiego popędu płciowego i problemów z wytryskiem, więc jeśli masz problemy w sypialni, nie oznacza to, że na pewno masz problem z tarczycą.

Aby dotrzeć do źródła tego, co może powodować zaburzenia erekcji, ważne jest, aby mieć świadomość niektórych powiązanych stanów.

Jakie są inne oznaki i objawy problemów z tarczycą?

Niektóre z najczęstszych objawów niedoczynności tarczycy to:

 • Jesteś zmęczony przez cały czas
 • Rzednące włosy
 • Często odczuwasz zimno
 • Przybierasz na wadze
 • Odczuwasz bóle mięśni, ból lub osłabienie
 • Masz zaparcia
 • Niski nastrój lub depresja
 • Sucha skóra
 • Mgła mózgowa lub zaburzenia pamięci

Niektóre z najczęstszych objawów nadczynności tarczycy to:

 • Rzednące włosy
 • Zmiany nastroju, takie jak uczucie zdenerwowania, niepokoju lub depresji
 • Często czujesz zbyt duże ciepło
 • Przerzedzenie skóry
 • Masz trudności ze snem
 • Czujesz się zmęczony przez cały czas
 • Utrata masy ciała, nawet jeśli nie zmieniłeś diety
 • Częstsze wypróżnienia

Co powinieneś zrobić, jeśli uważasz, że masz z niedoczynność lub nadczynność tarczycy?

Jeśli uważasz, że masz niedoczynność lub nadczynność tarczycy, powinieneś jak najszybciej skontaktować się ze swoim lekarzem.

Twój lekarz zapyta Cię o objawy, a jeśli wydaje Ci się, że masz chorobę tarczycy, może przeprowadzić badanie krwi, aby zmierzyć poziom hormonów tarczycy we krwi.

Jeśli poziom hormonów tarczycy jest zbyt wysoki lub zbyt niski, otrzymasz leki, które je korygują.

Chociaż może to być w tej chwili niepokojące, dobrze jest wiedzieć, że po wyleczeniu problemów z tarczycą, jeśli wystąpią zmiany w Twojej sprawności seksualnej, powinny one powrócić do normy.

Na jaką ocenę zasługuje ten artykuł?
[Łącznie głosów: 5 Średnia ocena: 4.8]

Artykuł zweryfikowany przez Cezary Wysocki

Nazywam się Cezary Wysoki i jestem bardzo doświadczonym psychoterapeutą. Ukończyłem psychoterapię na Uniwersytecie Warszawskim, co pozwoliło mi podjąć kolejny wymagający kierunek - Po paru latach ciężkiej pracy stałem się certyfikowanym seksuologiem klinicznym. Udało mi się zdobyć prestiżowe wyróżnienia takie jak Certyfikat Superwizora Psychoterapii Zaburzeń Seksualnych oraz Certyfikat Seksuologa Klinicznego. W mojej pracy każdego dnia pomagam osobom borykającym się z zaburzeniami seksualnymi i stąd padł pomysł na założenie portalu e-Seksuolog.pl. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego jak wiele osób wstydzi się swojego problemu. Chciałbym, żeby wizyta na tej stronie była pierwszym krokiem w stronę skutecznego leczenia.

Udostępnij ten post

Zastrzeżenie: Wskazówki i sugestie wymienione w artykule służą wyłącznie celom informacyjnym i nie powinny być interpretowane jako profesjonalna porada medyczna. Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek ćwiczenia lub wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.