Czy sok z buraków może pomóc w leczeniu zaburzeń erekcji?

Przed publikacją artykułu przeprowadziliśmy dokładną kontrolę jakości, żeby upewnić się, że treści są rzetelne, obiektywne i aktualne. Nasz zespół to najlepsi kliniczni seksuolodzy. Poznaj nasz proces tworzenia treści.
Czy sok z buraków może pomóc w leczeniu zaburzeń erekcji?

Zaburzenia erekcji występują, gdy mężczyzna ma problemy z uzyskaniem lub utrzymaniem erekcji podczas aktywności seksualnej. Czy picie soku z buraków może pomóc mężczyźnie uzyskać i utrzymać erekcję?

Związki zawarte w soku z buraków przynoszą wiele korzyści dla ludzkiego organizmu, a niektórzy mogą wyjaśniać, dlaczego wielu mężczyzn twierdzi, że sok z buraków pomaga im uniknąć zaburzeń erekcji.

Sok z buraków na potencję – Korzyści

Obecnie nie ma mocnych dowodów naukowych na poparcie twierdzenia, że sok z buraków jest dobry na zaburzenia erekcji.

Mimo to wielu mężczyzn twierdzi, że regularne picie soku z buraków pomaga im uzyskać lub utrzymać erekcję. Powodów może być kilka.

Wspiera produkcję tlenku azotu

Sok z buraków pomaga organizmowi wytwarzać tlenek azotu. Tlenek azotu jest używany do otwierania naczyń krwionośnych i jest sprzedawany jako suplement diety na zaburzenia erekcji.

Ważne

Tlenek azotu pomaga utrzymać ciśnienie w ciałach jamistych niezbędne do utrzymania erekcji.

Ciało jamiste to tkanka przypominająca gąbkę, która podczas erekcji napełnia się krwią. W tkance musi być wystarczające ciśnienie, aby zatrzymać krew i utrzymać erekcję. Tlenek azotu pomaga utrzymać to ciśnienie.

Sok z buraków może się do tego przyczynić, ponieważ jest bogaty w azotany, a organizm zamienia je w tlenek azotu.

cGMP

Cykliczny monofosforan guanozyny lub inaczej cGMP pomaga rozluźnić tętnice, co może zwiększyć przepływ krwi do penisa. Wiele leków na zaburzenia erekcji działa poprzez recykling cGMP w organizmie.

Niedawne badanie wykazało, że żywność o wysokiej zawartości azotanów może również zwiększać ilość cGMP w męskim ciele [1]. Może to oznaczać, że żywność, taka jak buraki, może potencjalnie pomóc mężczyznom w utrzymaniu erekcji.

Obniża ciśnienie krwi

Buraki wydają się również wpływać na inne czynniki zaburzeń erekcji.

Wysokie ciśnienie krwi może wpływać na zaburzenia erekcji, ponieważ może utrudniać przepływ krwi do prącia w celu umożliwienia erekcji.

Badania wykazały, że pokarmy takie jak buraki bogate w azotany mogą obniżać ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem [2].

Picie jednej szklanki soku z buraków dziennie może wystarczyć, aby doświadczyć tej korzyści.

W przypadkach, w których zaburzenia erekcji są spowodowane wysokim ciśnieniem krwi, teoretycznie złagodziłoby to objawy zaburzeń erekcji.

Jak używać soku z buraków na potencję?

Podobnie jak wiele soków, sok z buraków najlepiej smakuje świeży. Przetwarzanie korzenia i łodygi świeżych buraków w sokowirówce może bardzo szybko wytworzyć sok z buraków. Wiele sklepów spożywczych lub barów z sokami również sprzedaje sok z buraków.

Sok z buraków ma ziemisty smak, który dla niektórych może być nieprzyjemny. Można go rozcieńczyć sokiem z selera, imbirem, jabłkami lub pomarańczami, aby był słodszy.

Sok z buraków można przyjmować sam lub z innymi sokami. Wiele barów z sokami miesza buraki z innymi warzywami korzeniowymi, takimi jak marchew, rzodkiew i imbir.

Nie ma wytycznych ani zatwierdzonego zalecanego dziennego spożycia soku z buraków. Jednak picie soku z buraków z umiarem jest zwykle bezpieczne.

Rozsądnie jest porozmawiać z lekarzem przed dodaniem zwykłego soku z buraków do swojej diety, szczególnie jeśli cierpisz na jakiekolwiek schorzenia lub przyjmujesz leki.

Korzyści zdrowotne soku z buraków

Buraki są bardzo pożywne i dają wiele korzyści dla organizmu, poza pomocą przy zaburzeniach erekcji. Przede wszystkim buraki zawierają:

  • Foliany,
  • Mangan,
  • Potas,
  • Miedź,
  • Żelazo.

Buraki zawierają również błonnik i trochę białka, więc dodanie do diety całych buraków jest zdrowym wyborem.

Większość tego błonnika jest usuwana w procesie wyciskania soku, ale buraki można piec, dodawać do zup lub gotować na inne sposoby.

Związki zawarte w burakach zwane betalainami również zapewniają organizmowi pewne pomocne korzyści.

Jak zauważa jedno z badań, związki te mogą być pomocnymi przeciwutleniaczami i środkami przeciwzapalnymi [3].

Mogą nawet pomóc chronić przed niektórymi nowotworami, chociaż potrzeba więcej badań, aby to potwierdzić.

Sok z buraków można kupić w wielu sklepach ze zdrową żywnością oraz w Internecie.

Zagrożenia i rozważania nt. soku z buraków

Przy spożywaniu go z umiarem większość ludzi może bezpiecznie i regularnie spożywać sok z buraków bez ryzyka wystąpienia skutków ubocznych.

Najczęstszym skutkiem ubocznym jest stan zwany beeturią, w którym mocz przybiera czerwonawy kolor po zjedzeniu buraków. Jest to normalne i zniknie, gdy osoba przestanie jeść buraki.

Azotany mogą rozszerzać naczynia krwionośne w organizmie i obniżać ciśnienie krwi, więc każdy, kto przyjmuje leki na nadciśnienie, powinien porozmawiać z lekarzem przed włączeniem do diety soku z buraków.

Niedawne badanie wykazało, że dieta bogata w buraki nie obniża ciśnienia krwi u osób, które przyjmowały leki na nadciśnienie, ale najlepiej jest zachować środki ostrożności [4].

Osoby chore na cukrzycę powinny również mieć świadomość, że buraki zawierają dużo cukru. Kiedy są wyciskane, większość błonnika jest usuwana, więc cukier może powodować skoki glukozy we krwi. Najlepiej monitorować poziom cukru we krwi podczas jedzenia beatów i dokonywać niezbędnych zmian w insulinie.

Każdy, kto ma historię kamieni moczowych spowodowanych przez szczawian wapnia, powinien porozmawiać z lekarzem przed regularnym piciem soku z buraków. Buraki są bogate w szczawiany, które mogą wiązać się z wapniem w nerkach i tworzyć te kamienie.

Lekarze mogą zasugerować sposób jedzenia buraków, taki jak picie soku ze źródłem wapnia, aby uniknąć gromadzenia się w nerkach.

Zmiany stylu życiu, które mogą poprawić sprawność seksualną

Zmainy stylu życia są ważnymi czynnikami przyczyniającymi się do zaburzeń erekcji. W niektórych przypadkach wprowadzenie zdrowych zmian w diecie i codziennych czynnościach może pomóc w zapobieganiu zaburzeniom erekcji.

Niektóre zmiany nawyków mogą pomóc w zaburzeniach erekcji, takie jak ograniczenie nadmiernego picia lub palenia. Inne zmiany stylu życia, które mogą poprawić objawy zaburzeń erekcji, obejmują:

  • nawyki redukujące stres, w tym medytacja lub poradnictwo,
  • ćwiczenia fizyczne i prowadzenie bardziej aktywnego trybu życia,
  • utrzymanie prawidłowej wagi,
  • rozmowa z partnerem seksualnym, aby uniknąć niepokoju i niepewności.

Podsumowanie

Sporadyczne zaburzenia erekcji są normalne i zwykle nie są powodem do niepokoju. Kiepski styl życia, brak ruchu, a nawet stresujący dzień mogą wpływać na libido i utrudniać wchodzenie w nastrój na seks.

Utrzymanie zdrowego stylu życia może być najlepszym sposobem zapobiegania zaburzeniom erekcji, a dodanie do diety soku z buraków lub całych buraków może być krokiem we właściwym kierunku. Stosowanie soku z buraków w leczeniu zaburzeń erekcji wydaje się obiecujące, ale nie zostało jeszcze udowodnione.

Inne przypadki zaburzeń erekcji mogą nie być takie proste. Każdy, kto doświadcza zaburzeń seksualnych z innymi objawami, takimi jak trudności w oddawaniu moczu lub przedwczesny wytrysk, powinien porozmawiać z lekarzem w celu postawienia właściwej diagnozy.

Na jaką ocenę zasługuje ten artykuł?
[Łącznie głosów: 2 Średnia ocena: 5]

Artykuł zweryfikowany przez Cezary Wysocki

Nazywam się Cezary Wysoki i jestem bardzo doświadczonym psychoterapeutą. Ukończyłem psychoterapię na Uniwersytecie Warszawskim, co pozwoliło mi podjąć kolejny wymagający kierunek - Po paru latach ciężkiej pracy stałem się certyfikowanym seksuologiem klinicznym. Udało mi się zdobyć prestiżowe wyróżnienia takie jak Certyfikat Superwizora Psychoterapii Zaburzeń Seksualnych oraz Certyfikat Seksuologa Klinicznego. W mojej pracy każdego dnia pomagam osobom borykającym się z zaburzeniami seksualnymi i stąd padł pomysł na założenie portalu e-Seksuolog.pl. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego jak wiele osób wstydzi się swojego problemu. Chciałbym, żeby wizyta na tej stronie była pierwszym krokiem w stronę skutecznego leczenia.

Udostępnij ten post

Zastrzeżenie: Wskazówki i sugestie wymienione w artykule służą wyłącznie celom informacyjnym i nie powinny być interpretowane jako profesjonalna porada medyczna. Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek ćwiczenia lub wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie.

2 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.