Czy nadciśnienie może powodować zaburzenia erekcji?

Przed publikacją artykułu przeprowadziliśmy dokładną kontrolę jakości, żeby upewnić się, że treści są rzetelne, obiektywne i aktualne. Nasz zespół to najlepsi kliniczni seksuolodzy. Poznaj nasz proces tworzenia treści.
Czy nadciśnienie może powodować zaburzenia erekcji?

Wysokie ciśnienie krwi lub nadciśnienie to jedno z najczęstszych schorzeń, dotykający około jednego na czterech dorosłych Amerykanów.

Jest również ściśle związane z zaburzeniami erekcji. Z tego powodu podniesienie ciśnienia krwi do zdrowego, optymalnego zakresu jest nie tylko dobre dla ogólnego stanu zdrowia – to także dobry sposób na zmniejszenie ryzyka wystąpienia problemów z erekcją i poprawę pewności seksualnej.

Zarówno ciśnienie krwi, jak i przepływ krwi odgrywają ważną rolę w rozwoju i utrzymaniu erekcji.

Poniżej wyjaśnimy, w jaki sposób ciśnienie krwi wpływa na zaburzenia erekcji, a także zdradzamy kilka taktyk, których możesz użyć, aby obniżyć ciśnienie krwi do zdrowego zakresu.

Jak przepływ krwi wpływa na erekcje?

Dla większości mężczyzn uzyskanie erekcji jest czymś, co dzieje się naturalnie po jakiejś formie stymulacji i podniecenia seksualnego, ale wewnętrznie proces jest znacznie bardziej skomplikowany i wymaga jednoczesnej pracy kilku różnych części ciała.

Kiedy czujesz się podniecony, twój mózg wysyła sygnały do ​​tkanki w twoim penisie. Ciała jamiste – dwa cylindryczne obszary tkanki, które biegną od podstawy penisa do jego końcówki – zaczynają się rozszerzać, umożliwiając przepływ krwi do penisa i rozszerzanie tkanki.

Podobne: Kawa a potencja – Jak kofeina działa na erekcję?

Możesz pomyśleć o tym procesie jak o napełnianiu balonu wodą. W miarę napływu większej ilości krwi wzrasta ciśnienie i penis staje się twardszy, większy. Twoje ciało wysyła również sygnały do ​​tkanek wokół penisa, aby zapobiec opuszczaniu tkanki przez krew, co prowadzi do trwałej erekcji.

Po stosunku lub po zakończeniu stymulacji poziom nacisku na żyły otaczające penisa spada, powodując wypływ krwi i zmiękczenie erekcji.

Nadciśnienie sprawia, że ​​każdy aspekt tego procesu jest trudniejszy dla twojego organizmu, ponieważ tętnice odpowiedzialne za transport krwi do penisa są mniej zdolne do rozszerzania się i umożliwiają stały, stały przepływ krwi.

Jak nadciśnienie powoduje zaburzenia erekcji?

Nadciśnienie obciąża wszystkie narządy organizmu, co sprawia, że jest to stan chorobowy, na który wszyscy powinni zwracać uwagę.

Jest również ściśle związany z problemami z erekcją. W sumie około 30% mężczyzn z nadciśnieniem ma również pewien stopień zaburzeń erekcji [1].

Występują zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie skutki wysokiego ciśnienia krwi na jakość i konsystencję erekcji.

Zanim przejdziemy do sposobów, w jakie nadciśnienie może pośrednio wpływać na erekcje, przyjrzyjmy się bezpośredniemu wpływowi, jaki ma na zaburzenia erekcji.

1. Nadciśnienie i przepływ krwi

Prawidłowy, niezakłócony przepływ krwi jest kluczem do zdrowych erekcji.

Kiedy czujesz podniecenie, Twoje ciało zwiększa przepływ krwi do tkanek wewnątrz penisa, wypełniając ciała jamiste i powodując erekcję.

Nadciśnienie może to utrudnić, uszkadzając naczynia krwionośne. Nadciśnienie jest ściśle powiązane ze zwężonymi, pękniętymi lub w inny sposób uszkodzonymi naczyniami krwionośnymi – problem, który może negatywnie wpływać na przepływ krwi, a nawet potencjalnie zwiększać ryzyko udaru lub zawału serca.

Uszkodzone naczynia krwionośne powodują słabszy, mniej stały przepływ krwi w całym ciele – stan, który znacznie utrudnia osiągnięcie erekcji.

Kiedy nie ma wystarczającego przepływu krwi do wypełnienia ciał jamistych, możesz mieć problemy z uzyskaniem i utrzymaniem erekcji.

Czasami wysokie ciśnienie krwi może nie powodować w pełni zaburzeń erekcji – zamiast tego możesz zauważyć nieco słabsze erekcje, które są trudniejsze do utrzymania.

2. Nadciśnienie i popęd seksualny

Wysokie ciśnienie krwi jest również ściśle związane ze spadkiem poziomu testosteronu, kluczowego hormonu odpowiedzialnego za popęd płciowy u mężczyzn.

Badanie z 2002 roku wskazuje, że mężczyźni z nadciśnieniem mają zazwyczaj niższy poziom testosteronu niż mężczyźni z normalnym lub optymalnym ciśnieniem krwi [2].

Ponieważ testosteron jest głównym hormonem płciowym u mężczyzn i głównym czynnikiem promującym normalną sprawność seksualną, wysokie ciśnienie krwi może wywołać „podwójne uderzenie” zaburzeń erekcji, utrudniając uzyskanie erekcji, jednocześnie zmniejszając hormonalne zainteresowanie i sprawność seksualną.

3. Nadciśnienie i sprawność seksualna

Wreszcie, nadciśnienie może mieć negatywny wpływ na sprawność seksualną, ponieważ może powodować twardnienie ścian naczyń krwionośnych i utrudniać dopływ krwi do prącia w celu utrzymania silnej erekcji.

Wysokie ciśnienie krwi może również sprawić, że ćwiczenia fizyczne będą większym wyzwaniem.

Może to prowadzić do tego, że ludzie ćwiczą mniej i nie są w najlepszej kondycji fizycznej dla optymalnej sprawności seksualnej.

Podczas gdy seks nie spala tak wielu kalorii, jak myśli większość ludzi (4,2 kalorii u mężczyzn na minutę i 3,1 u kobiet [3]), może to być aktywność fizyczna, która działa na układ sercowo-naczyniowy i oddechowy.

Z tego powodu dobry ogólny stan zdrowia jest ściśle skorelowany z lepszą sprawnością seksualną.

Jak obniżyć ciśnienie krwi z myślą o lepszej sprawności seksualnej?

Jeśli masz nadciśnienie, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to porozmawiać z lekarzem o tym, jak bezpiecznie i trwale je obniżyć.

Twój lekarz może zalecić zmianę stylu życia lub zalecić stosowanie leków regulujących ciśnienie krwi.

Często wysokie ciśnienie krwi jest spowodowane kilkoma czynnikami jednocześnie.

Poniżej wymieniliśmy niektóre z najskuteczniejszych kroków, które możesz podjąć, aby naturalnie obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji wywołanych ciśnieniem krwi:

  • Jeśli masz nadwagę, zmień dietę i styl życia, aby pomóc Ci schudnąć i wrócić do zdrowego zakresu. Waga, a w szczególności tłuszcz w okolicy talii, są ściśle skorelowane z wyższym niż normalne poziomem ciśnienia krwi,
  • Ćwicz często. Ćwiczenia, zwłaszcza ćwiczenia sercowo-naczyniowe, takie jak bieganie i jazda na rowerze, mogą naturalnie obniżyć ciśnienie krwi. Często wystarczy 30 minut regularnych ćwiczeń dziennie, aby znacząco obniżyć średni poziom ciśnienia krwi,
  • Zmniejsz spożycie sodu. Jeśli Twoja dieta jest bogata w sód, może podnieść średni poziom ciśnienia krwi nawet o 8 mm Hg. Jednym z najskuteczniejszych sposobów obniżenia ciśnienia krwi jest zmniejszenie spożycia słonych, bogatych w sód pokarmów,
  • Unikaj alkoholu i papierosów. Picie zbyt dużej ilości alkoholu może podnieść ciśnienie krwi, a także potencjalnie obniżyć działanie leków na nadciśnienie. Papierosy i cygara również podnoszą ciśnienie krwi, często w znacznym stopniu,
  • Zmień swoją dietę. Wreszcie dieta jest ściśle powiązana z ciśnieniem krwi. Zmniejszając spożycie tłuszczów nasyconych i zwiększając spożycie zielonych warzyw i produktów o niskiej zawartości tłuszczu, możesz spowodować nieznaczne obniżenie ciśnienia krwi.

Podobne: 30 produktów spożywczych i ziół, które mogą podnieść Twój popęd seksualny

Zadbaj o ciśnienie krwi dla lepszego stanu zdrowia

Nadciśnienie jest znane jako „cichy zabójca” nie bez powodu – z biegiem czasu może poważnie nadwyrężyć każdy narząd w twoim ciele, od serca po nerki, wątrobę i mózg. Oznacza to, że zwiększa ryzyko wystąpienia wszystkiego, od udaru po chorobę niedokrwienną serca.

Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, ważne jest, abyś podjął działania i wprowadził zmiany w swoim życiu. Takie postępowanie nie tylko poprawi twoją sprawność seksualną i pomoże zmniejszyć skutki zaburzeń erekcji – może również pomóc ci żyć dłużej i cieszyć się wyższą ogólną jakością życia.

Na jaką ocenę zasługuje ten artykuł?
[Łącznie głosów: 2 Średnia ocena: 5]

Artykuł zweryfikowany przez Cezary Wysocki

Nazywam się Cezary Wysoki i jestem bardzo doświadczonym psychoterapeutą. Ukończyłem psychoterapię na Uniwersytecie Warszawskim, co pozwoliło mi podjąć kolejny wymagający kierunek - Po paru latach ciężkiej pracy stałem się certyfikowanym seksuologiem klinicznym. Udało mi się zdobyć prestiżowe wyróżnienia takie jak Certyfikat Superwizora Psychoterapii Zaburzeń Seksualnych oraz Certyfikat Seksuologa Klinicznego. W mojej pracy każdego dnia pomagam osobom borykającym się z zaburzeniami seksualnymi i stąd padł pomysł na założenie portalu e-Seksuolog.pl. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego jak wiele osób wstydzi się swojego problemu. Chciałbym, żeby wizyta na tej stronie była pierwszym krokiem w stronę skutecznego leczenia.

Udostępnij ten post

Zastrzeżenie: Wskazówki i sugestie wymienione w artykule służą wyłącznie celom informacyjnym i nie powinny być interpretowane jako profesjonalna porada medyczna. Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek ćwiczenia lub wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie.

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.