Czy kozieradka naprawdę podnosi poziom testosteronu?

Przed publikacją artykułu przeprowadziliśmy dokładną kontrolę jakości, żeby upewnić się, że treści są rzetelne, obiektywne i aktualne. Nasz zespół to najlepsi kliniczni seksuolodzy. Poznaj nasz proces tworzenia treści.
Czy kozieradka naprawdę podnosi poziom testosteronu?

Kozieradka to potężna roślina lecznicza. Była używana w historii ze względu na swoje właściwości prozdrowotne i naturalną zdolność leczenia dolegliwości, od problemów trawiennych po stany skóry.

Ostatnio kozieradka stała się popularna ze względu na jej rzekomy wpływ na poziom testosteronu, co powoduje, że ludzie zastanawiają się, czy może pomóc w leczeniu niskiego poziomu testosteronu.

W tym artykule opisano, czym jest kozieradka, jej potencjalne korzyści zdrowotne i czy można ją stosować jako naturalny sposób na zwiększenie poziomu testosteronu.

Czym jest kozieradka?

Kozieradka (Trigonella foenum-groecum L.) to roślina jednoroczna pochodząca z Indii i Afryki Północnej. Jest uprawiana i konsumowana na całym świecie.

Nasiona, liście i inne części rośliny są używane w suplementach, proszkach, tonikach i herbatach, a także są popularnymi składnikami w kuchni, na przykład w kuchni indyjskiej.

Na przestrzeni dziejów roślina kozieradki była również wykorzystywana jako naturalny lek na wiele dolegliwości.

W rzeczywistości kozieradka była podawana kobietom w ciąży w celu leczenia bólów porodowych w starożytnym Rzymie i stosowana w leczeniu osłabienia i obrzęku nóg w tradycyjnej medycynie chińskiej [1].

Podobne: Najlepsze tabletki na potencję w 2022 roku – Ranking produktów

Liście i nasiona kozieradki są aromatyczne i mają złożony smak określany jako orzechowy, słodki i lekko gorzki. Kozieradka zawiera szereg silnych związków, które uważa się za odpowiedzialne za wiele właściwości terapeutycznych rośliny.

Na przykład nasiona są bogate w saponiny i kumaryny — substancje chemiczne, które są związane z wieloma korzyściami zdrowotnymi, takimi jak obniżenie poziomu cukru we krwi i cholesterolu [2].

Biorąc pod uwagę, że nasiona zawierają duże ilości silnych związków, suplementy kozieradki zazwyczaj zawierają skoncentrowane ekstrakty z nasion kozieradki lub proszek z nasion kozieradki.

Czy kozieradka może pomóc zwiększyć poziom testosteronu?

Suplementy z kozieradki są często stosowane przez osoby poszukujące naturalnego sposobu na zwiększenie poziomu testosteronu.

Testosteron jest hormonem płciowym zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, który wpływa na funkcje seksualne, poziom energii, funkcje poznawcze, zdrowie kości, nastrój i wiele innych [3].

Podobne: Jak zwiększyć ilość spermy? 7 sposobów na więcej nasienia

Twój poziom testosteronu naturalnie spada wraz z wiekiem, a schorzenia takie jak otyłość i cukrzyca są związane z niskim poziomem testosteronu, niezależnie od wieku [4].

Szacuje się, że niedobór testosteronu lub hipogonadyzm dotyka do 39% mężczyzn w wieku powyżej 45 lat. Ten stan jest zwykle leczony hormonalną terapią zastępczą, chociaż niektórzy szukają alternatyw, takich jak suplementy ziołowe [5].

Co mówią badania?

Kozieradka została zbadana pod kątem jej potencjału do naturalnego zwiększania poziomu testosteronu.

Zawiera związki zwane saponinami furostanolowymi, które, jak się uważa, zwiększają produkcję testosteronu.

Kilka badań wykazało, że przyjmowanie suplementów z kozieradką może poprawić poziom testosteronu i objawy związane z niskim testosteronem, takie jak niskie libido.

Na przykład 8-tygodniowe badanie z udziałem 49 wysportowanych mężczyzn wykazało, że przyjmowanie suplementów zawierających 500 mg kozieradki dziennie nieznacznie zwiększało poziom testosteronu i znacznie poprawiało siłę i tkankę tłuszczową w porównaniu z grupą placebo [6].

Protodioscyna jest rodzajem saponin w kozieradce, która może być szczególnie skuteczna w zwiększaniu poziomu testosteronu.

12-tygodniowe badanie na 50 mężczyznach wykazało, że ci, którzy przyjmowali codziennie 500 mg suplementu z kozieradki, który zawierał skoncentrowane ilości protodioscyny, doświadczyli znacznej poprawy poziomu testosteronu.

Badanie wykazało, że poziom testosteronu wzrósł nawet o 46% u imponujących 90% uczestników. Co więcej, większość grupy suplementów kozieradki doświadczyła poprawy nastroju, energii, libido i liczby plemników [7].

Dodatkowo, 12-tygodniowe badanie na 120 mężczyznach w wieku 43-75 lat wykazało, że ci, którzy przyjmowali 600 mg ekstraktu z nasion kozieradki dziennie, doświadczyli wzrostu poziomu testosteronu i poprawy libido w porównaniu z grupą kontrolną [8].

Jednak niektóre badania wykazały, że leczenie kozieradką nie prowadzi do wzrostu testosteronu, co podkreśla potrzebę dalszych badań [9].

Należy zauważyć, że niektóre z badań, które wykazały wzrost poziomu testosteronu, były sponsorowane przez firmy, które zainwestowały w testowane produkty z kozieradki. Mogło to wpłynąć na wyniki badania.

Kozieradki – Inne korzyści i zastosowania

Oprócz potencjalnych korzyści dla osób z niskim testosteronem, wykazano, że kozieradka poprawia zdrowie na inne sposoby:

 • Może zwiększyć produkcję mleka u matek – Niedawny przegląd wykazał, że kozieradka znacznie zwiększyła produkcję mleka w czterech z pięciu badań uwzględnionych w przeglądzie [10]
 • Może obniżać wysoki poziom cukru we krwi – Badania wykazały, że suplementy z kozieradką mogą obniżać poziom cukru we krwi i hemoglobinę A1c — marker długoterminowej kontroli poziomu cukru we krwi — u osób z cukrzycą [11]
 • Zawiera związki przeciwzapalne – Nasiona kozieradki zawierają związki przeciwzapalne, takie jak przeciwutleniacze flawonoidowe, które mogą pomóc zmniejszyć objawy niektórych stanów zapalnych, takich jak astma [12]
 • Może obniżyć poziom cholesterolu – Przegląd 12 badań zauważył, że kozieradka znacznie obniżyła całkowity poziom cholesterolu u osób ze stanem przedcukrzycowym i cukrzycą typu 2 [13]
 • Może mieć działanie przeciwnowotworowe – Badania probówkowe wykazały, że ekstrakt z kozieradki może zabijać niektóre komórki rakowe, takie jak komórki chłoniaka i raka piersi [14]

Zdrowe sposoby na zwiększenie poziomu testosteronu

Podczas gdy niektóre badania sugerują, że kozieradka może poprawić poziom testosteronu, istnieją dokładniej zbadane sposoby na zwiększenie niskiego poziomu testosteronu.

Po pierwsze, ważne jest, aby pamiętać, że niski poziom testosteronu może być oznaką choroby, dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli uważasz, że możesz doświadczać objawów związanych z niskim testosteronem.

Podobne: Co jeść na zwiększenie libido? Jedzenie na potencje

Objawy niskiego poziomu testosteronu obejmują niski popęd płciowy, zmęczenie, obniżony nastrój, zmniejszoną energię, zaburzenia erekcji i inne.

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie niski poziom testosteronu, Twój lekarz wybierze najlepszą dla Ciebie metodę leczenia w oparciu o Twoje indywidualne potrzeby.

Istnieje wiele naturalnych sposobów na zwiększenie poziomu testosteronu, w tym:

 • Utrata nadmiaru tkanki tłuszczowej – Mężczyźni z nadwagą częściej mają niski poziom testosteronu, a badania pokazują, że utrata wagi może zwiększyć poziom testosteronu [15]
 • Ćwiczenia – Wykazano, że ćwiczenia, zwłaszcza trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT), zwiększają niski poziom testosteronu u starzejących się mężczyzn [16]
 • Zdrowa dieta – Badania wykazały, że spożywanie diety bogatej w białko, zdrowe tłuszcze, owoce i warzywa oraz ograniczenie rafinowanej żywności i dodanych cukrów może pomóc w zwiększeniu poziomu testosteronu [17]
 • Zarządzanie poziomem cukru we krwi – Wysoki poziom cukru we krwi może zwiększać ryzyko rozwoju niskiego poziomu testosteronu. Jedz zdrową dietę, ćwicz i zrzucaj nadmiar tkanki tłuszczowej, aby obniżyć wysoki poziom cukru we krwi [18]
 • Wystarczająca ilość snu – Badania pokazują, że brak snu może obniżyć poziom testosteronu — nawet u młodych, zdrowych mężczyzn. Upewnij się, że jesteś wypoczęty, śpiąc przez 7–9 godzin na dobę [19]
 • Ograniczenie narażenia na zanieczyszczenia – Wykazano, że ci, którzy są często narażeni na zanieczyszczenia, takie jak zanieczyszczenie powietrza, mają niższy poziom testosteronu niż ci, którzy są narażeni rzadziej [20]

Oprócz powyższych wskazówek istnieją inne naturalne sposoby na zwiększenie poziomu testosteronu.

Na przykład wykazano, że niektóre suplementy witaminowe, mineralne i ziołowe, w tym witamina D, cynk i ashwagandha, podnoszą poziom testosteronu [21].

Jednak skuteczność suplementów może się różnić w zależności od podstawowych niedoborów, diagnoz medycznych, aktualnych leków i innych. Dlatego ważne jest, aby omówić wszelkie nowe suplementy z lekarzem.

Podsumowanie

Wiele osób stosuje suplementy z kozieradki, aby w naturalny sposób zwiększyć niski poziom testosteronu.

Podczas gdy niektóre badania sugerują, że te suplementy mogą podnieść poziom testosteronu, inne nie wykazały żadnego efektu.

Dlatego potrzebne są dalsze badania, zanim kozieradka będzie mogła być zalecana jako naturalne leczenie niskiego poziomu testosteronu.

Jeśli uważasz, że możesz mieć niski poziom testosteronu lub zdiagnozowano u ciebie niski poziom testosteronu, przed zażyciem jakiegokolwiek suplementu, w tym kozieradki, przedyskutuj z lekarzem metody leczenia.

Na jaką ocenę zasługuje ten artykuł?
[Łącznie głosów: 1 Średnia ocena: 5]

Artykuł zweryfikowany przez Cezary Wysocki

Nazywam się Cezary Wysoki i jestem bardzo doświadczonym psychoterapeutą. Ukończyłem psychoterapię na Uniwersytecie Warszawskim, co pozwoliło mi podjąć kolejny wymagający kierunek - Po paru latach ciężkiej pracy stałem się certyfikowanym seksuologiem klinicznym. Udało mi się zdobyć prestiżowe wyróżnienia takie jak Certyfikat Superwizora Psychoterapii Zaburzeń Seksualnych oraz Certyfikat Seksuologa Klinicznego. W mojej pracy każdego dnia pomagam osobom borykającym się z zaburzeniami seksualnymi i stąd padł pomysł na założenie portalu e-Seksuolog.pl. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego jak wiele osób wstydzi się swojego problemu. Chciałbym, żeby wizyta na tej stronie była pierwszym krokiem w stronę skutecznego leczenia.

Udostępnij ten post

Zastrzeżenie: Wskazówki i sugestie wymienione w artykule służą wyłącznie celom informacyjnym i nie powinny być interpretowane jako profesjonalna porada medyczna. Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek ćwiczenia lub wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.