Jakie korzyści daje korzeń maca? Wpływ na potencję i nie tylko

Przed publikacją artykułu przeprowadziliśmy dokładną kontrolę jakości, żeby upewnić się, że treści są rzetelne, obiektywne i aktualne. Nasz zespół to najlepsi kliniczni seksuolodzy. Poznaj nasz proces tworzenia treści.
Jakie korzyści daje korzeń maca? Wpływ na potencję i nie tylko

Maca to peruwiańska roślina uprawiana w Andach. Jest to warzywo krzyżowe, co oznacza, że jest spokrewnione z brokułami, kapustą i jarmużem.

Maca jest powszechnym składnikiem kuchni peruwiańskiej, który nadaje potrawom ziemisty smak. Korzeń Maca można zmielić na proszek i dodać do posiłków lub koktajli.

Oprócz zastosowań kulinarnych maca może mieć również szereg korzyści zdrowotnych. W tym artykule omówimy 10 możliwych korzyści zdrowotnych korzenia maca.

10 korzyści jakie daje Korzeń Maca

Istnieje szereg potencjalnych korzyści z korzenia maca, w tym:

1. Korzeń maca zmniejsza zaburzenia erekcji

Korzeń Maca może również przynieść korzyści osobom z zaburzeniami erekcji. W badaniu z 2009 r. przyjrzano się wpływowi spożywania 2,4 g korzenia maca dziennie przez 12 tygodni na postrzeganie przez uczestników ich ogólnego i seksualnego samopoczucia [1].

Uczestnikami badania byli mężczyźni z łagodnym zaburzeniami erekcji. Osoby przyjmujące korzeń maca doświadczyły bardziej znaczącego wzrostu dobrostanu seksualnego niż osoby przyjmujące placebo.

2. Korzeń Maca zwiększa libido

Najbardziej znaną zaletą korzenia maca jest jego potencjał do zwiększania libido. Istnieją dowody naukowe na poparcie tego twierdzenia.

Na przykład, badanie z 2002 roku wykazało, że mężczyźni, którzy przyjmowali 1,5 lub 3 gramy macy dziennie, doświadczali zwiększonego libido w porównaniu do tych, którzy otrzymywali placebo. [2]

Przegląd badań nad macą i funkcjonowaniem seksualnym z 2010 r. wykazał pewne dowody sugerujące, że maca może poprawić libido, ale autorzy ostrzegają, że potrzebne są dalsze badania [3].

Badanie z 2015 roku wykazało, że korzeń maca może pomóc w zmniejszeniu dysfunkcji seksualnych u kobiet po menopauzie, które przyjmowały antydepresanty [4].

3. Korzeń Maca zwiększa płodność

Innym powszechnym zastosowaniem korzenia maca jest zwiększenie płodności, szczególnie u mężczyzn.

Przegląd z 2016 r. wykazał pewne dowody na to, że korzeń maca może poprawiać jakość nasienia zarówno u płodnych, jak i niepłodnych mężczyzn [5]. Potrzebne są jednak dalsze badania.

5. Korzeń Maca zmniejsza objawy menopauzy

Niektórzy zwolennicy korzenia maca uważają, że może on pomóc zrównoważyć poziom hormonu estrogenu. W okresie okołomenopauzalnym, na etapie przed osiągnięciem przez kobietę menopauzy, poziom estrogenów zmienia się i powoduje różne objawy.

Jedno z badań wykazało, że kobiety po menopauzie, które przyjmowały dwie tabletki dziennie zawierające ekstrakt korzenia maca, doświadczały zmniejszonych objawów, takich jak uderzenia gorąca i nocne poty [6].

4. Maca obniżenie ciśnienia krwi

Możliwe, że korzeń maca może również przyczynić się do poprawy ciśnienia krwi. To samo badanie z 2015 r. wykazało również, że 3,3 g korzenia maca dziennie przez 12 tygodni obniża ciśnienie krwi u chińskich kobiet po menopauzie [6].

6. Korzeń Maca zwiększa energię i wytrzymałość

Niektórzy sportowcy i kulturyści używają korzenia maca jako suplementu w celu zwiększenia energii i wydajności. Istnieją dowody na poparcie tego.

Badanie z 2009 roku wykazało, że używanie ekstraktu z korzenia maca przez 14 dni poprawiło wydajność kolarzy płci męskiej w 40-kilometrowej jeździe na czas [7]. Jednak wyniki nie różniły się znacząco od poprawy obserwowanej u osób przyjmujących placebo.

Podobne: Czy sok z buraków może pomóc w leczeniu zaburzeń erekcji?

Jednak to samo badanie wykazało, że ekstrakt z maca poprawił libido u uczestników, którzy go używali, ale wielkość próby w tym badaniu była bardzo mała, więc potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić wyniki.

7. Maca zwalcza wolne rodniki

Korzeń maca wspiera również naturalne przeciwutleniacze w organizmie, takie jak glutation i dysmutaza ponadtlenkowa.

Przeciwutleniacze pomagają zwalczać wolne rodniki, które mogą uszkadzać komórki organizmu. Niektórzy uważają, że przeciwutleniacze mogą pomóc w zapobieganiu niektórym schorzeniom, w tym chorobom serca i rakowi.

8. Korzeń Maca poprawia nastrój

Maca zawiera flawonoidy, które podobno poprawiają nastrój i zmniejszają niepokój. Badanie przeprowadzone na 14 kobietach po menopauzie wykazało, że maca może zmniejszać uczucie niepokoju i depresji.

Ponadto badanie z 2015 r. wykazało, że maca może zmniejszać objawy depresji u chińskich kobiet po menopauzie [8].

9. Poprawia odporność na słońce

Badanie na modelu zwierzęcym wykazało, że maca może pomóc chronić skórę przed promieniami UV. Inne badanie na zwierzętach z 2011 roku wykazało, że ekstrakty z liści maca mogą zapobiegać tworzeniu się komórek oparzeń słonecznych.

10. Maca poprawia zdolność uczenia się

Istnieją pewne dowody sugerujące, że maca może poprawić uczenie się i pamięć. Na przykład badanie z 2011 roku wykazało, że maca może poprawić pamięć u myszy.

Przegląd z 2014 r. sugerował, że maca może przynosić korzyści w zakresie uczenia się i wydajności pamięci [9]. Naukowcy zasugerowali, że może być pomocny w leczeniu schorzeń wpływających na te procesy, takich jak choroba Alzheimera.

Jednak obecnie dostępne są tylko badania na modelach zwierzęcych, więc nie jest jasne, czy maca przyniesie takie same korzyści u ludzi.

Zagrożenia wynikające ze stosowania korzenia Maca

Maca nie jest obecnie kojarzona z żadnym zagrożeniem dla zdrowia u większości ludzi i jest mało prawdopodobne, aby powodowała jakiekolwiek skutki uboczne w umiarkowanych dawkach.

Jednak ze względu na jego wpływ na hormony, osoby z problemami tarczycy powinny unikać zażywania macy. Lepiej również unikać zażywania korzenia maca podczas leczenia modyfikującego poziom hormonów, takiego jak leczenie raka piersi.

Podsumowanie

Maca ma szereg potencjalnych korzyści zdrowotnych, szczególnie w zakresie zdrowia seksualnego. Jednak dowody na te korzyści zdrowotne są słabe, ponieważ w wielu badaniach wykorzystano małe próbki lub modele zwierzęce.

Naukowcy muszą przeprowadzić więcej badań na dużą skalę na ludziach, żeby ustalić, czy maca jest skuteczna. Chociaż zażywanie korzenia maca wiąże się z niewielkim ryzykiem dla zdrowia, większość ludzi może spróbować tego składnika bez żadnych niepożądanych skutków ubocznych.

Jeśli dana osoba jest zainteresowana wypróbowaniem korzenia maca, może znaleźć suplementy w niektórych sklepach z naturalną żywnością lub w Internecie.

Na jaką ocenę zasługuje ten artykuł?
[Łącznie głosów: 2 Średnia ocena: 5]

Artykuł zweryfikowany przez Cezary Wysocki

Nazywam się Cezary Wysoki i jestem bardzo doświadczonym psychoterapeutą. Ukończyłem psychoterapię na Uniwersytecie Warszawskim, co pozwoliło mi podjąć kolejny wymagający kierunek - Po paru latach ciężkiej pracy stałem się certyfikowanym seksuologiem klinicznym. Udało mi się zdobyć prestiżowe wyróżnienia takie jak Certyfikat Superwizora Psychoterapii Zaburzeń Seksualnych oraz Certyfikat Seksuologa Klinicznego. W mojej pracy każdego dnia pomagam osobom borykającym się z zaburzeniami seksualnymi i stąd padł pomysł na założenie portalu e-Seksuolog.pl. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego jak wiele osób wstydzi się swojego problemu. Chciałbym, żeby wizyta na tej stronie była pierwszym krokiem w stronę skutecznego leczenia.

Udostępnij ten post

Zastrzeżenie: Wskazówki i sugestie wymienione w artykule służą wyłącznie celom informacyjnym i nie powinny być interpretowane jako profesjonalna porada medyczna. Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek ćwiczenia lub wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.