Kawa a potencja – Jak kofeina działa na erekcję?

Przed publikacją artykułu przeprowadziliśmy dokładną kontrolę jakości, żeby upewnić się, że treści są rzetelne, obiektywne i aktualne. Nasz zespół to najlepsi kliniczni seksuolodzy. Poznaj nasz proces tworzenia treści.
Kawa a potencja – Jak kofeina działa na erekcję?

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie i nie bez powodu. Wykazano, że kawa może poprawić poziom energii, pomóc w koncentracji i jest bogata w prozdrowotne przeciwutleniacze.

Dla mężczyzn codzienna filiżanka kawy może zrobić coś więcej niż tylko obudzić mózg. Niektóre badania sugerują, że mężczyźni pijący od dwóch do trzech filiżanek kawy dziennie mają mniejsze szanse na wystąpienie zaburzeń erekcji [1].

Przyczyny zaburzeń erekcji

Zaburzenia erekcji to niezdolność do uzyskania lub utrzymania erekcji wystarczająco mocnej do aktywności seksualnej. Zaburzenia erekcji są silnie związane zarówno ze zdrowiem fizycznym, jak i psychicznym.

Najczęstsze przyczyny zaburzeń erekcji to:

 • Choroba naczyń: Zmniejszony przepływ krwi do penisa może powodować zaburzenia erekcji,
 • Warunki neurologiczne: Uszkodzenie nerwów spowodowane udarem, stwardnieniem rozsianym, a nawet cukrzycą może powodować zaburzenia erekcji,
 • Zdrowie psychiczne: Stres, depresja i lęki przed występami mogą przyczyniać się do zaburzeń erekcji. Traumatyczne przeżycie może również prowadzić do wystąpienia zaburzeń erekcji.

Inne czynniki ryzyka zaburzeń erekcji obejmują:

 • Wiek (powyżej 50 lat),
 • Spożycie alkoholu,
 • Używanie narkotyków,
 • Palenie,
 • Otyłość lub brak ruchu,
 • Siedzący tryb życia,
 • Brak snu,
 • Zły stan układu krążenia (wysoki poziom cholesterolu lub nadciśnienie).

Częstość występowania zaburzeń erekcji

Zaburzenia erekcji są bardzo powszechne. Chociaż ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji wzrasta wraz z wiekiem, młodzi mężczyźni również mogą doświadczyć tego stanu. Szacunki dotyczące częstości występowania zaburzeń erekcji są różne, ale szacuje się, że jeden na 10 mężczyzn doświadczy tego stanu w pewnym momencie swojego życia [2].

Czy kawa może być przyczyną zaburzeń erekcji?

Umiarkowane spożycie kofeiny wydaje się mieć pozytywny wpływ na większość ludzi i nie powoduje zaburzeń erekcji. W rzeczywistości jedno badanie wykazało, że picie dwóch do trzech filiżanek kawy dziennie może obniżyć ryzyko rozwoju zaburzeń erekcji [3].

Podobne: Piwo a potencja – Czy picie piwa pogarsza sprawność seksualną?

Jednak nadmiar kofeiny może powodować skutki uboczne, takie jak lęk, zaburzenia snu, bóle głowy i kołatanie serca, co może mieć negatywny wpływ na ogólne samopoczucie i nawet zakłócać funkcje seksualne.

Korzyści z kawy dla mężczyzn

Oprócz dostarczania zastrzyku energii, codzienne picie umiarkowanej ilości kawy może wpływać na zdrowie reprodukcyjne mężczyzn w inny sposób.

Funkcje erekcji

Mężczyźni, którzy piją od dwóch do trzech filiżanek kawy dziennie, mogą mieć łatwiejszy czas na uzyskanie i utrzymanie erekcji.

W rzeczywistości jedno z badań wykazało, że mężczyźni, którzy spożywali 85-170 miligramów kofeiny dziennie, byli o 42% mniej narażeni na zaburzenia erekcji. Osoby, które spożywały od 171-303 miligramów kofeiny dziennie, były o 39% mniej narażone na zaburzenia erekcji w porównaniu do osób, które nie spożywały kofeiny.

Może to być spowodowane rozluźnieniem przez kofeinę tętnic i mięśni gładkich prącia, co pozwala na większy przepływ krwi i poprawę funkcji erekcji.

Jednak nowsze badanie nie wykazało związku między spożyciem kofeiny a zaburzeniami erekcji [4].

Płodność

Badania nad spożyciem kofeiny i jej wpływem na płodność mężczyzn są mieszane.

Jedno z badań wykazało, że spożywanie kofeiny w napojach gazowanych i napojach energetycznych może zmniejszyć płodność mężczyzn [5]. Inne badania nie wykazały związku między spożyciem kofeiny a jakością nasienia.

Podobne: Jakie korzyści daje korzeń maca? Wpływ na potencję i nie tylko

W innym przeglądzie stwierdzono, że spożycie kofeiny może negatywnie wpływać na funkcje rozrodcze mężczyzn, ale stwierdzono, że potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, jaki wpływ może mieć kofeina na płodność mężczyzn [6].

Wzmocnienie testosteronu

Oprócz zwiększania poziomu energii, kofeina może również zwiększać poziom testosteronu u mężczyzn. Badania pokazują, że mężczyźni, którzy regularnie piją kawę z kofeiną, mają wyższy poziom testosteronu niż ci, którzy jej nie piją [7].

Jedno z badań wykazało, że spożywanie ponad 4 miligramów kawy przed ćwiczeniami podnosi poziom testosteronu u sportowców [8]. Starsze badanie wykazało, że żucie gumy kofeinowej może podnieść poziom testosteronu nawet o 14% [9].

Korzyści dla serca

Oprócz zdrowia seksualnego kawa może również pomóc w poprawie zdrowia serca. Badania sugerują, że picie kawy wiąże się z mniejszym ryzykiem niewydolności serca [10].

Kawa jest bogata w przeciwutleniacze, które mogą chronić naczynia krwionośne i mogą zmniejszać uszkodzenia serca spowodowane przez cholesterol. Ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające, które wspomagają krążenie w organizmie, kawa może poprawiać przepływ krwi do penisa, pomagając mężczyznom uzyskać i utrzymać erekcje.

Możliwe efekty uboczne picia kawy

Chociaż kawa może przynieść pewne korzyści zdrowotne, ważne jest, aby pić ją z umiarem. Zbyt dużo kofeiny może powodować szereg niepożądanych skutków ubocznych, w tym:

 • Lęk,
 • Trema,
 • Bół głowy,
 • Bezsenność,
 • Przyspieszone tętno,
 • Rozstrój żołądka,
 • Uzależnienie.

Agencja ds. Żywności i Leków zaleca spożywanie nie więcej niż 400 miligramów (około czterech do pięciu filiżanek kawy) dziennie, aby uniknąć skutków ubocznych.

Wrażliwość na kofeinę

Jeśli masz wrażliwość na kofeinę, nawet niewielka ilość kofeiny może sprawić, że poczujesz się źle. Istnieją różne stopnie wrażliwości na kofeinę: jedna osoba może nie mieć na nią wpływu, podczas gdy inna nie może spać godzinami po jej spożyciu. Wrażliwość na kofeinę wzrasta wraz z wiekiem, więc z wiekiem może się okazać, że potrzebujesz mniej kawy.

Fakty o napojach energetycznych

Podczas gdy kofeina spożywana w kawie jest ogólnie dobrze tolerowana przez większość ludzi, napoje energetyczne mogą mieć wiele negatywnych skutków i nie ma dowodów na to, że napoje energetyczne mogą pomóc w zaburzeniach erekcji.

Długotrwałe spożywanie napojów energetycznych wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia problemów sercowo-naczyniowych, zaburzeń snu, problemów z zębami, otyłości i niedoboru wapnia.

Ile kawy przed seksem?

Kawa zwiększa poziom energii, poprawia wytrzymałość fizyczną i zwiększa neuroprzekaźniki związane z podwyższonym nastrojem, co może pomóc poprawić Twoje życie seksualne.

Podobne: Czy sok z buraków może pomóc w leczeniu zaburzeń erekcji?

Nie musisz jednak pić nadmiernej ilości kawy przed seksem, aby czerpać korzyści. Jedna lub dwie filiżanki 45 minut przed aktywnością seksualną mogą pomóc w poprawie zaburzeń erekcji, podniesieniu poziomu testosteronu i zapewnieniu energii potrzebnej do pozytywnych doświadczeń seksualnych [11].

Naturalne sposoby na poprawę zaburzeń erekcji

Istnieje wiele modyfikacji stylu życia, które możesz wprowadzić, aby poprawić zaburzenia erekcji, w tym:

 • Regularny dobry sen,
 • Regularna aktywność fizyczna,
 • Zdrowa dieta bogata w owoce, warzywa i białko,
 • Ograniczenie alkoholu,
 • Poradnictwo dotyczące wszelkich problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak stres lub lęk przed występami, które mogą mieć wpływ na sprawność seksualną,
 • Rzucanie palenia.

Jeśli okaże się, że naturalne leczenie nie pomaga w poprawie zaburzeń erekcji, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Określą przyczynę zaburzeń erekcji i zalecą leczenie.

Podsumowanie

Kawa może być naturalnym sposobem na poprawę twojego życia seksualnego i problemów z zaburzeniami erekcji. Potrzebne są dalsze badania, aby określić wpływ kofeiny na zdrowie seksualne mężczyzn, ale wydaje się, że regularne spożywanie kawy może zmniejszyć ryzyko zaburzeń erekcji. Omów swoje objawy i opcje leczenia zaburzeń erekcji z lekarzem.

Na jaką ocenę zasługuje ten artykuł?
[Łącznie głosów: 2 Średnia ocena: 5]

Artykuł zweryfikowany przez Cezary Wysocki

Nazywam się Cezary Wysoki i jestem bardzo doświadczonym psychoterapeutą. Ukończyłem psychoterapię na Uniwersytecie Warszawskim, co pozwoliło mi podjąć kolejny wymagający kierunek - Po paru latach ciężkiej pracy stałem się certyfikowanym seksuologiem klinicznym. Udało mi się zdobyć prestiżowe wyróżnienia takie jak Certyfikat Superwizora Psychoterapii Zaburzeń Seksualnych oraz Certyfikat Seksuologa Klinicznego. W mojej pracy każdego dnia pomagam osobom borykającym się z zaburzeniami seksualnymi i stąd padł pomysł na założenie portalu e-Seksuolog.pl. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego jak wiele osób wstydzi się swojego problemu. Chciałbym, żeby wizyta na tej stronie była pierwszym krokiem w stronę skutecznego leczenia.

Udostępnij ten post

Zastrzeżenie: Wskazówki i sugestie wymienione w artykule służą wyłącznie celom informacyjnym i nie powinny być interpretowane jako profesjonalna porada medyczna. Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek ćwiczenia lub wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie.

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.