Czy johimbina działa na potencję? Poznaj korzyści, zastosowanie i skutki uboczne

Przed publikacją artykułu przeprowadziliśmy dokładną kontrolę jakości, żeby upewnić się, że treści są rzetelne, obiektywne i aktualne. Nasz zespół to najlepsi kliniczni seksuolodzy. Poznaj nasz proces tworzenia treści.
Czy johimbina działa na potencję? Poznaj korzyści, zastosowanie i skutki uboczne

Johimbina to popularny suplement diety wytwarzany z kory afrykańskiego wiecznie zielonego drzewa.

Jest powszechnie stosowana w leczeniu zaburzeń erekcji. Stała się również bardzo popularna wśród kulturystów, aby pomóc w utracie tkanki tłuszczowej.

Szybka odpowiedź
Czy johimbina działa na potencję?
Badania pokazują, że przyjmowanie johimbiny jest skuteczniejsze w leczeniu zaburzeń erekcji niż przyjmowanie placebo. Jednak organizacje medyczne niechętnie zalecają suplement z powodu niewystarczających dowodów i potencjalnych skutków ubocznych.

Pomimo popularności, istnieje kilka zagrożeń, o których warto wiedzieć przed rozpoczęciem przyjmowania tego suplementu.

Ten artykuł zawiera wszystko to, co musisz wiedzieć o johimbie i jej zaletach, zastosowaniu i potencjalnych zagrożeniach.

Czym jest johimbina i jak to działa?

Yohimbe to ziołowy suplement stosowany w leczeniu zaburzeń erekcji i wspomaganiu odchudzania. Głównym sposobem działania johimby w organizmie jest blokowanie receptorów alfa-2 adrenergicznych.

Yohimbina to suplement ziołowy, który ma długą historię stosowania w tradycyjnej medycynie Afryki Zachodniej w celu poprawy sprawności seksualnej.

Niedawno johimbina była sprzedawana jako suplement diety o szerokiej gamie powszechnych zastosowań. Obejmują one od leczenia schorzeń, takich jak zaburzenia erekcji, po pomoc w utracie wagi.

Podobne: Cynamon na potencję – Dlaczego cynamon to dobry afrodyzjak?

Suplement pochodzi z kory wiecznie zielonego drzewa występującego w zachodniej i środkowej Afryce zwanego Pausinystalia johimbe.

Wielu uważa, że ​​johimbina działa poprzez blokowanie receptorów w organizmie zwanych receptorami alfa-2 adrenergicznymi [1].

Receptory te odgrywają ważną rolę w hamowaniu erekcji, dlatego uważa się, że johimbina pomaga łagodzić zaburzenia erekcji poprzez blokowanie receptorów odpowiedzialnych za zapobieganie erekcji. Johimbina może również wspierać uwalnianie tlenku azotu, co może prowadzić do rozszerzenia naczyń krwionośnych i zwiększenia przepływu krwi do narządów płciowych. [2]

Johimbina na potencję – Czy to faktycznie działa?

Johimbina jest najbardziej znana ze swoich rzekomych zdolności do łagodzenia zaburzeń erekcji, ale wielu zastanawia się, czy istnieją jakiekolwiek dowody na poparcie tego twierdzenia.

Przegląd siedmiu kontrolowanych badań wskazuje, że twierdzenie może być prawdziwe. W tym badaniu johimbina była wyraźnie skuteczniejsza niż placebo w leczeniu zaburzeń erekcji [3].

W jednym z badań w przeglądzie zbadano wpływ johimbiny na 82 weteranów płci męskiej z zaburzeniami erekcji [4].

Po miesiącu leczenia 34% pacjentów przyjmujących johimbinę doświadczyło przynajmniej częściowej poprawy objawów, podczas gdy 20% pacjentów zgłosiło pełną i utrzymującą się erekcję. Tylko 7% weteranów przyjmujących placebo zgłosiło jakąkolwiek poprawę.

Jednak organizacje takie jak American Urology Association nie zalecają johimbiny w leczeniu zaburzeń erekcji z powodu niewystarczających dowodów i możliwości wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych.

Johimbina a utrata wagi

Suplementy z johimbiną są również sprzedawane, aby pomóc w utracie wagi i poprawie składu ciała.

Zdolność johimbiny do blokowania receptorów alfa-2 adrenergicznych zlokalizowanych w komórkach tłuszczowych może teoretycznie prowadzić do zwiększonej utraty tłuszczu i utraty wagi. Kilka kontrolowanych badań oceniło to i wykazało mieszane wyniki.

W jednym badaniu zbadano wpływ johimbiny na 20 otyłych kobiet, które przez trzy tygodnie spożywały 1000 kalorii dziennie. Kobiety przyjmujące johimbinę schudły znacznie więcej niż te przyjmujące placebo —3,6 kg w porównaniu do 2,2 kg [5].

Podobne: Arbuz na potencję – Czy działa jak „naturalna viagra”?

Johimbina była również badana u elitarnych piłkarzy i stwierdzono, że zmniejsza tkankę tłuszczową o 1,8% w ciągu trzech tygodni. Nie stwierdzono istotnych zmian w grupie placebo [6].

Z drugiej strony, dwa dodatkowe kontrolowane badania wykazały, że johimbina nie miała znaczącego wpływu na utratę wagi lub utratę tłuszczu [7][8].

Potrzebne są dalsze badania, zanim johimba zostanie zalecana do powszechnego stosowania jako suplement odchudzający.

Johimbina – Potencjalne skutki uboczne

Johimbina jest dostępna jako lek na receptę do leczenia zaburzeń erekcji o nazwie chlorowodorek johimbiny. Jednak suplementy sprzedawane jako ekstrakt z kory johimby lub chlorowodorek johimbiny są również łatwo dostępne bez recepty.

Główne obawy związane ze stosowaniem johimbiny jako suplementem diety to niedokładne oznakowanie produktu i potencjalnie poważne skutki uboczne. Z tych powodów suplementy „Yohimbe” są zakazane w wielu krajach, w tym w Australii, Kanadzie i Wielkiej Brytanii.

Raporty o niedokładnym oznakowaniu

Ponieważ suplementy diety nie są ściśle regulowane przez GIS, nie ma gwarancji, że produkt, który otrzymujesz, jest dokładnie tym, co znajduje się na etykiecie.

Naukowcy z Harvard Medical School zbadali 49 różnych suplementów johimby i odkryli, że 78% z nich nie określiło wyraźnie, ile johimbiny było w produkcie [9].

Co więcej, suplementy, które oznaczały zawartość johimbiny, były niedokładne. Rzeczywiste ilości johimbiny w suplementach wahały się od 28% do 147% tego, co podano na etykiecie.

Jest to bardzo niepokojące, ponieważ zwiększa ryzyko przyjęcia większej dawki tego suplementu, niż zamierzałeś, co może prowadzić do szkodliwych skutków ubocznych.

Skutki uboczne stosowania johimbiny

Przyjmowanie tych suplementów wiąże się z ryzykiem kilku potencjalnie niebezpiecznych skutków ubocznych.

W jednym badaniu dokonano przeglądu wszystkich przypadków zgłoszonych do Kalifornijskiego Systemu Kontroli Trucizn w odniesieniu do niepożądanych skutków suplementów zawierających johimbinę.

Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi były zaburzenia żołądkowo-jelitowe, przyspieszenie akcji serca, lęk i nadciśnienie. Kilka osób doświadczyło nawet zdarzeń zagrażających życiu, w tym zawału serca, drgawek i ostrego uszkodzenia nerek [10].

Podobne: Czy nadciśnienie może powodować zaburzenia erekcji?

Warto jednak wspomnieć, że wiele z tych przypadków wynikało z produktów, które oprócz johimby zawierały kilka innych składników, które mogły przyczynić się do działań niepożądanych.

Czy powinieneś stosować Johimbinę?

Jest wiele osób, które nie powinny brać johimby.

Osoby z historią chorób serca, wysokim lub niskim ciśnieniem krwi, chorobami nerek, chorobami wątroby i zaburzeniami psychicznymi nie powinny brać johimby [11].

Kobiety w ciąży i dzieci poniżej 18 roku życia również powinny powstrzymać się od używania johimby.

Jeśli masz zaburzenia erekcji i chcesz złagodzić objawy, rozważ rozmowę z lekarzem na temat możliwości leczenia. Opracowano bezpieczniejsze i skuteczniejsze leki, dlatego teraz lekarze rzadziej przepisują chlorowodorek johimbiny.

Obecne dowody na wpływ johimby na utratę wagi są niejednoznaczne. Istnieje wiele innych zmian w stylu życia, które możesz wprowadzić, aby schudnąć.

Ogólnie rzecz biorąc, ze względu na występowanie niedokładnych etykiet i potencjalnych skutków ubocznych, najbezpieczniejsze może być całkowite unikanie tego suplementu.

Jeśli zdecydujesz się na suplementy Yohimbe, kup od renomowanej firmy. Upewnij się, że produkt został przetestowany pod kątem jakości i bezpieczeństwa oraz wyraźnie oznacz, ile zawiera johimbiny.

Nie ma standardowych wytycznych dotyczących dawkowania suplementów z johimbiną. Niektóre źródła sugerują przyjmowanie nie więcej niż równowartość 30 mg chlorowodorku johimbiny dziennie lub około 10 mg trzy razy dziennie.

Inne badania wykorzystywały  0,20 mg/kg/dzień u uczestników badania. Odpowiada to 15 mg dziennie dla osoby dorosłej o wadze 65 kg [12].

Podsumowanie

Johimbina to popularny suplement ziołowy sprzedawany w celu pomocy w zaburzeniach erekcji oraz poprawy składu ciała i utraty wagi.

Johimbina jest głównym składnikiem aktywnym suplementów johimbiny i istnieją dowody na to, że może skutecznie poprawiać zaburzenia erekcji, ale badania dotyczące utraty wagi i składu ciała wydają się przynosić mieszane wyniki.

Badania ujawniły kilka przypadków niedokładnego oznakowania produktów z johimbiną w składzie. Nie wspominając, że przyjmowanie tego produktu wiąże się z ryzykiem niektórych potencjalnie szkodliwych skutków ubocznych.

Z tego powodu najbezpieczniej jest całkowicie unikać tego suplementu lub przynajmniej upewnić się, że kupujesz produkt od renomowanej firmy.

Na jaką ocenę zasługuje ten artykuł?
[Łącznie głosów: 2 Średnia ocena: 5]

Artykuł zweryfikowany przez Cezary Wysocki

Nazywam się Cezary Wysoki i jestem bardzo doświadczonym psychoterapeutą. Ukończyłem psychoterapię na Uniwersytecie Warszawskim, co pozwoliło mi podjąć kolejny wymagający kierunek - Po paru latach ciężkiej pracy stałem się certyfikowanym seksuologiem klinicznym. Udało mi się zdobyć prestiżowe wyróżnienia takie jak Certyfikat Superwizora Psychoterapii Zaburzeń Seksualnych oraz Certyfikat Seksuologa Klinicznego. W mojej pracy każdego dnia pomagam osobom borykającym się z zaburzeniami seksualnymi i stąd padł pomysł na założenie portalu e-Seksuolog.pl. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego jak wiele osób wstydzi się swojego problemu. Chciałbym, żeby wizyta na tej stronie była pierwszym krokiem w stronę skutecznego leczenia.

Udostępnij ten post

Zastrzeżenie: Wskazówki i sugestie wymienione w artykule służą wyłącznie celom informacyjnym i nie powinny być interpretowane jako profesjonalna porada medyczna. Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek ćwiczenia lub wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.