Jak zwiększyć ilość spermy? 7 sposobów na więcej nasienia

Przed publikacją artykułu przeprowadziliśmy dokładną kontrolę jakości, żeby upewnić się, że treści są rzetelne, obiektywne i aktualne. Nasz zespół to najlepsi kliniczni seksuolodzy. Poznaj nasz proces tworzenia treści.
Jak zwiększyć ilość spermy? 7 sposobów na więcej nasienia

Jeśli ty i twój partner próbujecie począć dziecko, być może szukacie informacji o tym, jak zwiększyć jakość i objętość nasiena, aby zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę. Zdrowa liczba plemników jest niezbędna do płodności.

Aby zajść w ciążę, potrzebny jest tylko jeden plemnik i jedno jajeczko, więc dlaczego liczba plemników ma znaczenie? Krótko mówiąc, zwiększa to szanse na udaną ciążę. Kiedy mężczyzna wytryskuje, szanse, że jeden plemnik dotrze i zagnieździ się w komórce jajowej, wzrasta, jeśli w nasieniu znajduje się więcej plemników.

Normalne nasienie zawiera od 40 do 300 milionów plemników na 1ml. Za niską liczbę plemników uważa się od 10 do 20 milionów plemników na 1ml. 20 milionów plemników na 1ml może wystarczyć do zajścia w ciążę, o ile plemniki są zdrowe.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o liczbie plemników oraz 7 rzeczach, które możesz zrobić, żeby zwiększyć ilość spermy oraz poprawić zdrowie plemników.

Domowe sposoby na zwiększenie objętości nasienia

Zobacz, od czego zależy ilość spermy i wprowadź poniższe kroki w życie. Wiele tych informacji znajdziesz na portalach informacyjnych i forum, ale zebraliśmy je w jednym miejscu, żeby zadbać o Twój komfort. Nie zadowala Cię mała ilość spermy? Zadbaj więc o jej objętość!

1. Zadbaj o swoją wagę

Utrata wagi, jeśli masz nadwagę, jest jedną z najskuteczniejszych rzeczy, które możesz zrobić, aby zwiększyć ilość spermy.

Badania wykazały, że utrata masy ciała może znacznie zwiększyć objętość, koncentrację i mobilność nasienia, a także ogólny stan zdrowia plemników [1].

Stwierdzono, że zmiany w liczbie plemników są najbardziej znaczące u mężczyzn, którzy mają wyższy wskaźnik masy ciała, więc jeśli masz dużą wagę do zrzucenia, nawet niewielka utrata wagi może pomóc.

Aby osiągnąć cele związane z odchudzaniem, porozmawiaj z lekarzem, który pomoże Ci zacząć. Możesz umówić się na wizytę u dietetyka, aby zmienić nawyki żywieniowe, które można by poprawić. Pomocna może być również praca z trenerem lub innym programem ćwiczeń.

2. Zacznij więcej ćwiczyć

Nawet jeśli nie musisz schudnąć, pozostawanie aktywnym i prowadzenie zdrowego stylu życia może pomóc w zwiększeniu liczby plemników.

Jedno z badań wykazało, że podnoszenie ciężarów i ćwiczenia na świeżym powietrzu mogą pomóc w zdrowiu plemników bardziej niż inne rodzaje ćwiczeń [2]. Zastanów się nad włączeniem tego rodzaju czynności do swojej codzienności.

Ćwiczenia mogą również pomóc w utrzymaniu lub schudnięciu, co może mieć dodatkowe korzyści dla zdrowia i kondycji nasienia.

3. Suplementuj witaminy

Niektóre rodzaje witamin, w tym witaminy D, C, E i Koenzym Q10, są ważne dla zdrowia plemników.

Jedno z badań wykazało, że codzienne przyjmowanie 1000 mg witaminy C może pomóc w koncentracji i mobilności plemników u mężczyzn [3]. Ilość spermy nie ulegnie poprawie, ale plemniki mogą stać się bardziej skoncentrowane i poruszać się bardziej efektywnie. To może zwiększyć Twoje szanse na pomyślne poczęcie.

Inne badanie wykazało niższy wskaźnik udanych ciąż wśród par, w których mężczyzna miał niski poziom witaminy D [4]. Potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć związek między tą witaminą a płodnością, ale wydaje się, że istnieje korelacja.

Porozmawiaj ze swoim lekarzem o testowaniu poziomu witamin. Mogą to zrobić za pomocą prostego badania krwi.

4. Unikaj używek

Niska liczba plemników i niezdrowe plemniki często są wynikiem:

 • intensywnego picia, czyli picia dwóch lub więcej napojów alkoholowych dziennie
 • wszelkiego rodzaju używania tytoniu
 • nielegalnego zażywania narkotyków, w tym kokainy i sterydów anabolicznych

Podobne: Palenia a potencja – Czy nikotyna naprawdę ma wpływ na zaburzenia erekcji?

Jeśli używasz którejkolwiek z tych substancji i masz problemy z rzuceniem palenia, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Może on polecić programy pomagające zarządzać i leczyć uzależnienie.

5. Dbaj o siebie podczas pracy

Zastanów się nad zmianą ubrania i wzięciem prysznica tak szybko, jak to możliwe, jeśli byłeś narażony na:

 • metale ciężkie
 • rozpuszczalniki
 • pestycydy
 • środki do usuwania farby
 • odtłuszczacze
 • kleje lub farby bezwodne
 • inne substancje zaburzające gospodarkę hormonalną

Te toksyny mogą wpływać na liczbę plemników. Jeśli jesteś narażony na którekolwiek z tych rzeczy z powodu hobby, rozważ wstrzymanie swojego hobby do czasu pomyślnego poczęcia.

Praca, która naraża cię na nadmierne ciepło lub promieniowanie, a nawet ekstremalny siedzący tryb życia, może również wpływać na liczbę plemników.

7. Noś luźne, bawełniane bokserki

Utrzymywanie plemników w odpowiedniej temperaturze i umożliwienie dużego przepływu powietrza do moszny może pomóc w pielęgnowaniu odpowiedniego środowiska dla zdrowych plemników.

Jeśli nie czujesz się komfortowo w bokserkach, wybierz bawełniane figi zamiast syntetycznych. To nadal pomoże kontrolować przepływ powietrza i temperaturę.

Dużo spermy i zdrowie plemników

Liczba plemników nie jest jedyną rzeczą, która ma znaczenie przy próbie poczęcia. Powinieneś chcieć również mieć ogólnie zdrowe plemniki.

Zdrowie reprodukcyjne mężczyzny jest definiowane przez trzy aspekty nasienia:

 1. zdrowie plemników
 2. ilość lub stężenie plemników
 3. objętość nasienia ogółem

Niektóre badania sugerują, że jakość nasienia mężczyzn spada. Lekarze nie są do końca pewni, dlaczego tak się dzieje, ale styl życia i odżywianie mogą odgrywać pewną rolę [5].

Czy liczba plemników wpływa na sukces zapłodnienia in vitro?

Liczba plemników wpływa również na wykorzystanie technologii rozrodu, takich jak zapłodnienie in vitro (IVF).

Twój sukces w stosowaniu in vitro z niską objętością nasienia będzie zależał od zdrowia plemników i od tego, jakie czynniki powodują ich niską liczbę.

Plemnik można teraz wstrzyknąć bezpośrednio do komórki jajowej w procesie zwanym docytoplazmatycznym wstrzyknięciem plemnika jako alternatywę, jeśli mężczyzna ma bardzo niską liczbę plemników.

Bez względu na to, jak masz nadzieję zajść w ciążę, poprawa liczby plemników może pomóc zwiększyć szanse na udaną ciążę.

Produkcja spermy – Kiedy udać się do lekarza?

Najczęstszą radą udzielaną parom próbującym zajść w ciążę jest wizyta u lekarza po roku współżycia bez zabezpieczenia, które nie skutkuje ciążą. Jeśli partnerka ma ponad 35 lat, udaj się do lekarza po sześciu miesiącach współżycia bez zabezpieczenia, które nie skutkuje ciążą.

Jeśli masz znany zawód, hobby lub stan chorobowy, który jest powiązany z niższą liczbą plemników, powinieneś jak najszybciej porozmawiać z lekarzem, zanim zaczniesz próbować począć. Lekarz może przeprowadzić testy, aby upewnić się, że jesteś zdrowy i zaleca się poczęcie.

Podobne: Czy można odwrócić proces zaburzeń erekcji?

Jeśli masz problemy z zajściem w ciążę, specjalista ds. płodności zwykle przeprowadza testy zarówno na mężczyźnie, jak i na kobiecie. Kobieta będzie miała zbadane komórki jajowe, jajniki i macicę. Mężczyzna dostarczy próbkę nasienia do analizy nasienia i liczenia plemników. Lekarz sprawdzi liczbę plemników w próbce, aby określić, czy liczba plemników jest zbyt niska. Można również wykonać USG w celu znalezienia problemów w mosznie lub układzie, przez który przemieszcza się nasienie.

Jak mieć więcej spermy? Podsumowanie

Wskaźnik sukcesu w zajściu w ciążę z niską liczbą plemników będzie się różnić w zależności od indywidualnego zdrowia Twojego i Twojego partnera. Jeśli zdecydujesz, że chcesz założyć rodzinę, dostępnych jest wiele opcji, takich jak dążenie do adopcji, badanie in vitro lub zmiana stylu życia, aby spróbować począć. Pierwszym krokiem jest rozmowa z lekarzem, który może pomóc ocenić liczbę plemników i inne czynniki płodności przed przygotowaniem planu na przyszłość.

Na jaką ocenę zasługuje ten artykuł?
[Łącznie głosów: 1 Średnia ocena: 5]

Artykuł zweryfikowany przez Cezary Wysocki

Nazywam się Cezary Wysoki i jestem bardzo doświadczonym psychoterapeutą. Ukończyłem psychoterapię na Uniwersytecie Warszawskim, co pozwoliło mi podjąć kolejny wymagający kierunek - Po paru latach ciężkiej pracy stałem się certyfikowanym seksuologiem klinicznym. Udało mi się zdobyć prestiżowe wyróżnienia takie jak Certyfikat Superwizora Psychoterapii Zaburzeń Seksualnych oraz Certyfikat Seksuologa Klinicznego. W mojej pracy każdego dnia pomagam osobom borykającym się z zaburzeniami seksualnymi i stąd padł pomysł na założenie portalu e-Seksuolog.pl. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego jak wiele osób wstydzi się swojego problemu. Chciałbym, żeby wizyta na tej stronie była pierwszym krokiem w stronę skutecznego leczenia.

Udostępnij ten post

Zastrzeżenie: Wskazówki i sugestie wymienione w artykule służą wyłącznie celom informacyjnym i nie powinny być interpretowane jako profesjonalna porada medyczna. Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek ćwiczenia lub wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie.

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.