Czy można odwrócić proces zaburzeń erekcji?

Przed publikacją artykułu przeprowadziliśmy dokładną kontrolę jakości, żeby upewnić się, że treści są rzetelne, obiektywne i aktualne. Nasz zespół to najlepsi kliniczni seksuolodzy. Poznaj nasz proces tworzenia treści.
Czy można odwrócić proces zaburzeń erekcji?

Zaburzenia erekcji są powszechne u mężczyzn w wieku średnim. Wielu mężczyzn może poprawić erekcję i odwrócić zaburzenia erekcji.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co możesz zrobić, aby poprawić swoją erekcję.

Styl życia a sprawność seksualna

Badania sugerują, że poprawa stylu życia może poprawić erekcję [1].

Podobne: Co jeść na zwiększenie libido? Jedzenie na potencje

W badaniu australijskich mężczyzn w wieku od 35 do 80 lat prawie jedna trzecia zgłosiła problemy z erekcją w ciągu pięciu lat [2]. Problemy te spontanicznie poprawiły się u 29 procent mężczyzn, co sugeruje, że za odwróceniem zaburzeń erekcji kryły się czynniki, które można kontrolować, takie jak styl życia.

1. Popraw zdrowie układu krążenia

Słabe zdrowie układu krążenia zmniejsza zdolność organizmu do dostarczania krwi potrzebnej do wytworzenia erekcji.

W badaniu opublikowanym w 2004 roku naukowcy obserwowali uczestników płci męskiej przez 25 lat. Naukowcy odkryli, że czynniki ryzyka chorób serca przewidziały, którzy mężczyźni są najbardziej narażeni na przyszłe zaburzenia erekcji [3].

Liczne badania silnie powiązały 4 główne czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego z zaburzeniami erekcji:

 1. Palenie papierosów – Niepalenie lub rzucenie palenia, jeśli palisz, zapobiega zaburzeniom erekcji

Podobne: Czy nikotyna naprawdę ma wpływ na zaburzenia erekcji?

 1. Nadużywanie alkoholu – Zmniejsz spożycie alkoholu. Osoby pijące dużo częściej doświadczają zaburzeń erekcji
 2. Nadwaga i otyłość – Jedno z badań wykazało, że u mężczyzn z nadwagą z zaburzeniami erekcji utrata wagi pomogła poprawić erekcję u około jednej trzeciej uczestników badania [4]
 3. Brak aktywności fizycznej. Badania pokazują, że aktywność fizyczna, zwłaszcza w połączeniu ze zdrową dietą, może poprawić erekcję [5]

Unikanie tych czynników ryzyka może pomóc w poprawie funkcji erekcji i odwróceniu zaburzeń erekcji.

2. Zadbaj o naturalną produkcję testosteronu

Podejmowanie kroków w celu przeciwdziałania niskiemu poziomowi testosteronu, męskiego hormonu płciowego, może poprawić zdrowie erekcji.

Aby naturalnie zwiększyć poziom testosteronu zadbaj o:

 • Prawidłową wagę
 • Niski poziom stresu
 • Optymalną aktywność fizyczną

3. Lepiej się wysypiaj

Brak spokojnego snu znacząco wpływa na sprawność seksualną.

Badania pokazują, że mężczyźni z przerwami w oddychaniu w nocy lub bezdechem sennym poprawili swoją funkcję erekcji po użyciu aparatu oddechowego CPAP w nocy [6].

4. Wymień… siodełko rowerowe

Niektóre badania powiązały jazdę na rowerze z zaburzeniami erekcji, chociaż potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić związek [7].

Siodełka rowerowe wywierają nacisk na nerwy i naczynia krwionośne w okolicy miednicy.

Jeśli często jeździsz rowerem lub jeździsz na długich dystansach, rozważ zakup siodełka zaprojektowanego specjalnie w celu zmniejszenia nacisku na krocze.

5. Częściej uprawiaj seks

Częsty lub regularny seks może pomóc w poprawie ogólnej wydajności.

Jedno z badań wykazało, że mężczyźni, którzy odbywali stosunek mniej niż raz w tygodniu, byli dwukrotnie bardziej narażeni na rozwój zaburzeń erekcji przynajmniej raz w tygodniu.

Czynniki psychologiczne a sprawność seksualna

Czynniki psychologiczne, takie jak lęk przed bliskością, mogą prowadzić do zaburzeń erekcji.

Zajęcie się psychologicznymi korzeniami zaburzeń erekcji może pomóc w odwróceniu tego stanu.

Na pierwszym miejscu znajdują się problemy w związku, lęki i depresja.

1. Buduj zdrową relację

Erekcje wystarczające do seksu zależą od pobudzenia i pożądania, niezależnie od tego, czy przyjmujesz leki na zaburzenia erekcji, czy nie.

Kłótnie i niezadowolenie w związku intymnym mogą mieć negatywny wpływ na libido, podniecenie, a ostatecznie na erekcję.

Doradztwo w zakresie relacji jest opcją.

2. Zadbaj o zdrowie psychiczne

Lęk, stres i depresja mogą prowadzić do zaburzeń erekcji.

W małym badaniu 31 mężczyzn, u których niedawno zdiagnozowano zaburzenia erekcji, przyjmowano tylko tadalafil (Cialis) lub przyjmowało tadalafil podczas ośmiotygodniowego programu radzenia sobie ze stresem [8].

Pod koniec badania grupa, która uczestniczyła w programie radzenia sobie ze stresem, odnotowała większą poprawę funkcji erekcji niż grupa, która przyjmowała tylko tadalafil.

Medytacja uważności, joga oraz ćwiczenia fizyczne redukują stres i niepokój.

Możesz również potrzebować zobaczyć się z terapeutą, który pomoże ci poradzić sobie z lękiem i depresją. Leki mogą również łagodzić stany lękowe i depresję, chociaż niektóre leki mogą hamować funkcje seksualne.

Przyczyny medyczne zaburzeń erekcji

Niektóre medyczne przyczyny zaburzeń erekcji są trudne do odwrócenia, w tym:

 • Niski przepływ krwi – U niektórych osób zaburzenia erekcji są spowodowane zablokowanymi tętnicami w okolicy miednicy. Dzieje się tak, ponieważ gdy jesteś podniecony, potrzebujesz wystarczającego przepływu krwi, aby napełnić gąbczastą tkankę erekcji w penisie, która powoduje erekcję
 • Uszkodzenie nerwów – U mężczyzn, którym usunięto gruczoł krokowy z powodu raka, nawet ostrożna operacja „oszczędzająca nerwy” nie zapobiegnie całkowicie zaburzeniom erekcji. Nawet ze stopniową poprawą po zabiegu, wielu mężczyzn często musi stosować leki na zaburzenia erekcji, aby uprawiać seks
 • Choroba Parkinsona – Do 70-80% mężczyzn z chorobą Parkinsona ma zaburzenia erekcji, niskie libido, przedwczesny lub opóźniony wytrysk oraz niezdolność do orgazmu.
 • Choroba Peyron’a – Ten stan powoduje skrajne skrzywienie prącia, które może sprawić, że stosunek będzie bolesny lub niemożliwy

Leki na zaburzenia erekcji, takie jak sildenafil (Viagra), często mogą pomóc mężczyznom z zaburzeniami erekcji spowodowanymi schorzeniami, ale nie będziesz w stanie odwrócić ani wyleczyć zaburzeń erekcji.

Sprawdź swoje leki

Skutki uboczne leków to jeden problem medyczny, który można dostosować, aby odwrócić zaburzenia erekcji.

Podobne: Czy nadciśnienie może powodować zaburzenia erekcji?

Częstymi winowajcami są leki przeciwdepresyjne i tiazyd, lek stosowany w celu zrzucenia wody z organizmu w celu obniżenia ciśnienia krwi.

Jeśli uważasz, że leki powodują zaburzenia erekcji, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Możesz być w stanie zastąpić inny lek lub zmniejszyć dawkę.

Podsumowanie

Mężczyźni czasami mają problemy z uzyskaniem lub utrzymaniem erekcji, która jest wystarczająco mocna i długotrwała, aby zapewnić satysfakcjonujący seks.

W wielu przypadkach problemy z erekcją pojawiają się i znikają i można je poprawić, poprawiając ogólny stan zdrowia.

U mężczyzn z przyczynami medycznymi, takimi jak uszkodzenie nerwów lub niedostateczny dopływ krwi do prącia, zaburzenia erekcji mogą wymagać zastosowania leków.

Na jaką ocenę zasługuje ten artykuł?
[Łącznie głosów: 1 Średnia ocena: 5]

Artykuł zweryfikowany przez Cezary Wysocki

Nazywam się Cezary Wysoki i jestem bardzo doświadczonym psychoterapeutą. Ukończyłem psychoterapię na Uniwersytecie Warszawskim, co pozwoliło mi podjąć kolejny wymagający kierunek - Po paru latach ciężkiej pracy stałem się certyfikowanym seksuologiem klinicznym. Udało mi się zdobyć prestiżowe wyróżnienia takie jak Certyfikat Superwizora Psychoterapii Zaburzeń Seksualnych oraz Certyfikat Seksuologa Klinicznego. W mojej pracy każdego dnia pomagam osobom borykającym się z zaburzeniami seksualnymi i stąd padł pomysł na założenie portalu e-Seksuolog.pl. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego jak wiele osób wstydzi się swojego problemu. Chciałbym, żeby wizyta na tej stronie była pierwszym krokiem w stronę skutecznego leczenia.

Udostępnij ten post

Zastrzeżenie: Wskazówki i sugestie wymienione w artykule służą wyłącznie celom informacyjnym i nie powinny być interpretowane jako profesjonalna porada medyczna. Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek ćwiczenia lub wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.