Czy ashwagandha może poprawić potencję i libido?

Przed publikacją artykułu przeprowadziliśmy dokładną kontrolę jakości, żeby upewnić się, że treści są rzetelne, obiektywne i aktualne. Nasz zespół to najlepsi kliniczni seksuolodzy. Poznaj nasz proces tworzenia treści.
Czy ashwagandha może poprawić potencję i libido?

Problemy z erekcją to często występujący problem. Tylko w Stanach Zjednoczonych ten problem może dotykać nawet 30 milionów mężczyzn. Mimo że istnieją zatwierdzone leki na zaburzenia erekcji, dużo mężczyzn może zdecydować się na stosowanie naturalnych metod oraz suplementów ziołowych. Jednym z takich suplementów, o którym być może słyszałeś, jest ashwagandha, zioło używane w medycynie ajurwedyjskiej.

Chociaż ashwagandha może mieć kilka potencjalnych zdrowotnych korzyści, w tym dla męskiego zdrowia seksualnego, obecne badania naukowe nie wspierają jej stosowania w zaburzeniach erekcji.

Przeczytaj ten wpis, żeby dowiedzieć się więcej o ashwagandha i zaburzeniach erekcji, a także o potencjalnych korzyściach i efektach ubocznych tego zioła.

Tradycyjne i aktualne zastosowania ashwagandhy

Ashwagandha jest używana w medycynie ajurwedyjskiej jako Rasayana lub rodzaj preparatu terapeutycznego, który służy do podreparowania ogólnego stanu zdrowia, zwiększenia poziomu energii i promowania długiego życia.

Ashwagandhę uważa się za afrodyzjak lub zioło stosowane w celu poprawy pożądania seksualnego, przyjemności lub wydajności. Pomimo że badania kliniczne nie potwierdzają przyjmowania tego zioła w zaburzeniach seksualnych, może być skuteczne w przypadku niskiego popędu seksualnego.

Ashwagandha była także przyjmowana w medycynie tradycyjnej na:

 • Bezsenność
 • Reumatyzm
 • Zaparcia
 • Lęk
 • Stany skórne
 • Ukąszenia węża
 • Zwiększenie płodności
 • Pasożyty

Jakie korzyści daje ashwagandha?

Przeprowadzono badania kliniczne nad potencjalnymi korzyściami zdrowotnymi ashwagandhy, ale część z tych badań przeprowadzono na zwierzętach lub w probówce (in vitro).

Pomimo że potrzebne są następne badania, aktualne wyniki mówią nam, że ashwagandha może dać następujące korzyści:

 • Zwiększyć energię
 • Złagodzić ból
 • Zmniejszyć stres zapalny
 • Poprawić sen
 • Poprawić pamięć
 • Zmniejszyć stres lub niepokój
 • Zahamować wzrost niektórych typów komórek nowotworowych
 • Zmniejszyć poziom cukru we krwi

Czy są badania na temat ashwagandhy na zaburzenia erekcji?

Generalnie zrealizowano małą ilość badań dotyczących skuteczności stosowania ashwagandhy w zaburzeniach erekcji. Sprawdźmy, co do tej pory udało się zbadać.

Przeprowadzone w 2002 roku badanie dotyczyło wpływu ekstraktu z ashwagandhy na samców szczurów w ciągu 7 dni. Badacze zaobserwowali, że szczury naprawdę doświadczyły zwiększonych zaburzeń erekcji, a także zmniejszonego popędu seksualnego i wydajności [1].

Polecamy: Czy kozieradka naprawdę podnosi poziom testosteronu?

Kolejne badanie z 2011 roku wzięło pod lupę stosowanie ashwagandhy w konkretnym typie zaburzeń erekcji, nazywanym psychogennymi zaburzeniami erekcji, który jest powiązany przede wszystkim z obawami o sprawność seksualną i z lękiem [2].

W innym badaniu blisko 90 mężczyzn cierpiących na psychogenne zaburzenia erekcji przyjmowało ashwagandhę lub placebo przez 60 dni. Ogólnie rzecz biorąc, ashwagandha nie dała lepszej ulgi niż placebo w przypadku zaburzeń erekcji. Analiza kontrolna z 2014 roku przeprowadzona przez tę samą grupę badawczą potwierdziła te rezultaty.

Ajurweda i zaburzenia erekcji

Ajurweda jest starożytną indyjską praktyką medyczną, która łączy dietetyczne praktyki związane ze stylem życia z naturalnymi terapiami. Ma na celu promowanie długiego życia i zdrowia poprzez osiągnięcie równowagi w środowisku oraz w ciele, umyśle i duchu.

Vajikarana i zaburzenia erekcji

W Ajurwedzie istnieje 8 różnych domen. Każda sfera skupia się na innym elemencie zdrowia. Stany takie jak zaburzenia seksualne należą do domeny Vajikarana, która skupia się na zdrowiu seksualnym i reprodukcji.

Vajikarana wykorzystuje najróżniejsze naturalne mikstury, których celem jest usprawnienie funkcji seksualnych. Te preparaty mogą zawierać wiele najróżniejszych naturalnych składników i powszechnie uważa się, że działają poprzez oddziaływanie na układ limbiczny i podwzgórze mózgu.

Niektóre części Vajikarana mogą posiadać ashwagandhę z autoryzowanego źródła [3]. Inne przykłady roślin, które mogą być użyte w Vajikaranie to:

 • Piper longum (odmiana papryki)
 • Saccharum officinarum (rodzaj trzciny cukrowej)
 • Pueraria tuberosa (rodzaj kudzu)
 • Mucuna pruriens (tropikalna fasola)
 • Szparagi racemosus (odmiana szparagów)

Inne naturalne suplementy na zaburzenia erekcji

Na rynku są inne ziołowe suplementy, które mogą być korzystne w leczeniu zaburzeń erekcji. Należą do nich johimbina (Pausinystalia yohimbe) i żeń-szeń koreański (panax ginseng).

Polecamy: Czy johimbina działa na potencję? Poznaj korzyści, zastosowanie i skutki uboczne

Potrzebne są dalsze badania, aby lepiej zbadać ich bezpieczeństwo, skutki uboczne i skuteczność.

Ashwagandha – Czym jest?

Ashwagandha to rodzaj ziół, które naturalnie rosną w Indiach i Południowo-Wschodniej Azji. Ashwagandha jest często stosowana w medycynie ajurwedyjskiej.

Możesz także zobaczyć ashwagandhę nazywaną żeń-szeniem indyjskim albo zimową wiśnią. Jego nazwa naukowa to Withania somnifera.

Zazwyczaj korzeń ashwagandhy wykorzystywany jest w medycynie ajurwedyjskiej. Można jednak użyć także liści i kwiatów.

Ekstrakty z ashwagandhy mogą zawierać aż 35 różnych składników chemicznych [4]. Jak dotąd nie znaleziono konkretnego składnika aktywnego.

Ashwagandha na potencję – Skutki uboczne

Ashwagandha jest uważana za bezpieczny składnik. Niektóre z często zgłaszanych skutków ubocznych obejmują:

 • Nudności i wymioty
 • Senność
 • Wysypka na skórze
 • Biegunka

Niektóre mniej powszechne skutki uboczne to:

 • suchość w ustach
 • zawroty głowy lub nadpobudliwość
 • zatkany nos
 • zmniejszony apetyt
 • kaszel
 • zaparcia

Ashwagandha na potencję – Przeciwwskazania

Skonsultuj się z lekarzem przed użyciem ashwagandhy, jeśli cierpisz na:

 • Cukrzycę – Ashwagandha może obniżyć poziom cukru we krwi
 • Nadczynność tarczycy – Ashwagandha może podnieść poziom hormonu tarczycy

Podobne: Jak tarczyca wpływa na zaburzenia erekcji u mężczyzn?

Unikaj stosowania ashwagandhy, jeśli:

 • Karmisz piersią lub jesteś w ciąży – ashwagandha w nieodpowiednich dawkach może być szkodliwa dla rozwijającego się płodu. Obecnie nie ma dostępnych badań dotyczących bezpieczeństwa ashwagandhy w czasie karmienia piersią
 • Stosujesz leki działające uspokajająco – ponieważ sama ashwagandha jest czasami używana jako środek uspokajający, unikaj jej, jeśli bierzesz leki takie jak benzodiazepiny, barbiturany albo leki przeciwdrgawkowe
 • Cierpisz na raka prostaty wrażliwego na hormony – Ashwagandha może zwiększać poziom hormonu testosteronu w organizmie

Co warto wiedzieć, szukając ashwagandhy

Zazwyczaj ashwagandha przygotowywana jest pod postacią proszku. Kolejno używa się takiego ekstraktu do przygotowania toniku, który służy do picia.

Dzisiaj prawdopodobnie zobaczysz ashwagandhę sprzedawaną jako pigułka lub tabletka, którą przyjmujesz doustnie. Niektóre osoby mogą zdecydować się na przyjmowanie ashwagandhy od jednego do trzech razy na dizeń, ale szczegółowe wytyczne dawkowania będą się różnić w zależności od kupionego preparatu.

Ashwagandhę można kupić przez internet lub odwiedzając sklep poświęcony suplementom.

Bezpieczne zakupy suplementów

W odróżnieniu do leków, suplementy nie wymagają żadnego zatwierdzenia. Przez to mogą nie przechodzić laboratoryjnych badań w celu określenia ich bezpieczeństwa i skuteczności.

Postępuj w zgodzie z niżej przedstawionymi wskazówkami podczas zakupów ashwagandhy lub innego suplementu diety:

 1. Sprawdź nazwę – upewnij się, że nazwa na etykiecie produktu odpowiada temu, czego szukasz. Oprócz ashwagandhy na etykiecie można było napisać „indyjski żeń-szeń” lub „Withania somnifera”.
 2. Zweryfikuj składniki – etykieta powinna zawierać listę wszystkich składników suplementu. Jeśli nie wiesz, co to za składniki, zapytaj farmaceutę lub lekarza. Możesz także wyszukać składniki, korzystając z bazy danych etykiet suplementów diety.
 3. Uważaj na roszczenia – uważaj na wszystkie oświadczenia dotyczące produktów, które wydają się zbyt piękne, żeby mogły być prawdziwe lub mówią, że leczą określone schorzenia.
 4. Zrób własne badania – pozyskuj własne informacje wykorzystując sprawdzone źródła. Jednym z miejsc, od których można zacząć jest PubMed, świetne źródło informacji o badaniach naukowych. Pomocnym źródłem informacji może być także Narodowe Centrum Zdrowia Uzupełniającego i Integracyjnego.
 5. Szukaj pieczęci i certyfikatów – chociaż suplementy nie są regulowane pod względem standardów przez niezależny organ, niektóre firmy mogą zbadać zawartość swoich suplementów, testując je w niezależnym laboratorium. Szukaj pieczęci od organizacji zewnętrznej, takiej jak NSF International i USP.

Ashwagandha na potencję – Podsumowanie

Ashwagandha to zioło stosowane w medycynie ajurwedyjskiej. Badania mówią, że może mieć kilka korzyści zdrowotnych, takich jak zmniejszenie stanów zapalnych, wspieranie lepszego snu i zmniejszenie lęku.

Chociaż ashwagandhę uważa się za afrodyzjak, badania naukowe nie wspierają obecnie jej stosowania w zaburzeniach erekcji.

Ashwagandha jest ogólnie bezpieczna i nie powoduje wiele poważnych skutków ubocznych. Jeśli rozważasz kupno ashwagandhy w formie suplementu, przed użyciem omów z lekarzem potencjalne korzyści i zagrożenia.

Na jaką ocenę zasługuje ten artykuł?
[Łącznie głosów: 12 Średnia ocena: 5]

Artykuł zweryfikowany przez Cezary Wysocki

Nazywam się Cezary Wysoki i jestem bardzo doświadczonym psychoterapeutą. Ukończyłem psychoterapię na Uniwersytecie Warszawskim, co pozwoliło mi podjąć kolejny wymagający kierunek - Po paru latach ciężkiej pracy stałem się certyfikowanym seksuologiem klinicznym. Udało mi się zdobyć prestiżowe wyróżnienia takie jak Certyfikat Superwizora Psychoterapii Zaburzeń Seksualnych oraz Certyfikat Seksuologa Klinicznego. W mojej pracy każdego dnia pomagam osobom borykającym się z zaburzeniami seksualnymi i stąd padł pomysł na założenie portalu e-Seksuolog.pl. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego jak wiele osób wstydzi się swojego problemu. Chciałbym, żeby wizyta na tej stronie była pierwszym krokiem w stronę skutecznego leczenia.

Udostępnij ten post

Zastrzeżenie: Wskazówki i sugestie wymienione w artykule służą wyłącznie celom informacyjnym i nie powinny być interpretowane jako profesjonalna porada medyczna. Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek ćwiczenia lub wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.