Czy przez stosunek przerywany można zajść w ciążę?

Przed publikacją artykułu przeprowadziliśmy dokładną kontrolę jakości, żeby upewnić się, że treści są rzetelne, obiektywne i aktualne. Nasz zespół to najlepsi kliniczni seksuolodzy. Poznaj nasz proces tworzenia treści.
Czy przez stosunek przerywany można zajść w ciążę?

Jeśli uprawiasz stosunek przerywany, aby zapobiec ciąży, my to rozumiemy. Jest to w zasadzie najłatwiejsza (i najtańsza) forma kontroli urodzeń, jeśli chcesz porzucić prezerwatywy i jeszcze bardziej zbliżyć się do partnera.

Szybka odpowiedź
Stosunek przerywany a ciąża
Stosunek przerywany nie jest zbyt skuteczny w zapobieganiu ciąży. Według OWH (Office on Women’s Health), około 22 na 100 osób każdego roku zajdzie w ciążę, uprawiając stosunek przerywany, stosując go jako jedyną formę antykoncepcji. Stosunek przerywany nie chroni również przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową.

Ale stosunek przerywany nie jest niezawodny, a ochrona przed seksem wiąże się z ryzykiem wykraczającym poza nieoczekiwaną ciążę.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o skuteczności stosunku przerywanego. Poznasz także skuteczniejsze sposoby zapobiegania ciąży.

Stosunek przerywany – Co to jest?

Stosunek przerywany (coitus interruptus) jest formą antykoncepcji stosowaną podczas stosunku seksualnego w celu zmniejszenia ryzyka zajścia w ciążę.

Zasadniczo penis jest wyciągany z pochwy przed wytryskiem, a partner z penisem wytryskuje w innym miejscu. Zmniejsza to ryzyko dotarcia plemników do komórki jajowej, ale poczęcie jest nadal możliwe.

Jak działa stosunek przerywany?

Metoda wyciągania penisa przed wytryskiem może zapobiegać ciąży, utrzymując plemniki poza pochwą.

Jeśli podczas seksu żadne plemniki nie dostaną się do pochwy, plemniki nie mogą dotrzeć do komórki jajowej podczas owulacji, aby począć dziecko w najlepszym czasie. Brak spermy, brak dziecka.

Problem polega na tym, że plemniki nadal mogą dostać się do pochwy, nawet jeśli uprawiasz stosunek przerywany.

Jak skuteczny jest stosunek przerywany?

Stosunek przerywany nie jest tak skuteczny w zapobieganiu ciąży z powodu preejakulatu, czasu wytrysku i ogólnego błędu ludzkiego.

Planned Parenthood szacuje, że 4 na 100 osób zajdzie w ciążę, jeśli bezbłędnie zastosuje metodę wyciągania [1], ale oczywiście większość ludzi nie jest idealna, więc realistycznie patrzysz na około 22 na 100 osób zachodzących w ciążę rocznie (lub 22% skuteczności/bezpieczeństwa) [2].

Podobne: Jak zwiększyć libido? 10 sposobów dla kobiet i mężczyzn

Oznacza to, że około 1 na 5 osób prawdopodobnie zachodzi w ciążę przez stosunek przerywany.

Jeśli chcesz porównać to z innymi metodami antykoncepcji, prezerwatywy są skuteczne w około 82 procentach, pigułka jest skuteczna w 91 procentach, a wkładka wewnątrzmaciczna w 99 procentach.

Czy stosunek przerywany może doprowadzić do ciąży?

Tak, nawet idealnie wykonany stosunek przerywany może prowadzić do ciąży — i jest bardziej prawdopodobne, że nie robisz tego perfekcyjnie.

Źle obliczony lub przedwczesny wytrysk może przypadkowo uwolnić plemniki do pochwy podczas wytrysku. A nawet wytrysk w pobliżu pochwy zmniejsza prawdopodobieństwo przedostania się plemników do komórki jajowej.

Jeśli Twój stosunek przerywany był 10/10, nadal istnieje szansa, że możesz zajść w ciążę przez preejakulat. Ten płyn uwalniany z penisa podczas podniecenia naturalnie nie zawiera plemników, jak nasienie, ale może przenosić plemniki zalegające w cewce moczowej po masturbacji lub seksie.

Jak efektywniej wykorzystać metodę „wyciągania”?

Metoda wyciągania nigdy nie może być w 100% skuteczna w zapobieganiu ciąży.

Istnieje jednak kilka sposobów na zmniejszenie ryzyka:

  • Wyczucie czasu. W stosunku przerywanym chodzi o wyczucie czasu. Penis musi być wyciągnięty przed wytryskiem. Spróbuj ćwiczyć z masturbacją lub prezerwatywą, aby pomóc ci nauczyć się sygnałów Twojego ciała
  • Środek plemnikobójczy. Ta podręczna substancja chemiczna może unieruchamiać i zabijać plemniki. Występuje w postaci galaretki, kremu, pianki i czopka. Pamiętaj tylko, że działa najlepiej w połączeniu z innymi formami antykoncepcji
  • Użyj gąbki lub diafragmy antykoncepcyjnej. Nadal będziesz odczuwać uczucie kontaktu ze skórą z dodatkowym bonusem bezpieczeństwa. Gąbka antykoncepcyjna zawiera środek plemnikobójczy, podczas gdy przepona może blokować dostęp plemników do jajeczek
  • Komunikacja z partnerem. Przed użyciem metody wysuwania należy zawsze omówić potencjalne zagrożenia. Upewnij się, że ty i twój partner czujecie się całkowicie komfortowo, zanim zaczniecie szaleć

Bardziej skuteczne metody antykoncepcyjne

Nie jesteś pewien, czy stosunek przerywany jest dla Ciebie odpowiedni? Bez smutków!

Oto zestawienie bardziej skutecznych opcji kontroli urodzeń.

  • Prezerwatywy. Prawidłowo używane prezerwatywy działają w 98% przypadków. Są również najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka chorób przenoszonych drogą płciową, w tym HIV
  • Tabletki antykoncepcyjne. Tabletki hormonalne zapobiegają ciąży w 99 procentach przypadków, gdy są poprawnie stosowane, ale według Planned Parenthood, realna stawka jest bliższa 91 procent z powodu niedoskonałego użytkowania [3]

Podobne: Czy tabletki antykoncepcyjne mają wpływ na Twoje libido?

  • Implant antykoncepcyjny. Ten cienki pręcik jest wkładany do ramienia i uwalnia progestynę. Jest skuteczny w 99% i może zapobiegać ciąży do 5 lat.
  • Wkładki wewnątrzmaciczne. Te urządzenia w kształcie litery T są wkładane do macicy. Rodzaj miedzi może zapobiegać ciąży do 12 lat, podczas gdy marki hormonalne mogą trwać od 5 do 7 lat. Są bardzo skuteczne i działają przez ponad 99 procent czasu.
  • Zastrzyk antykoncepcyjny. Ten zastrzyk hormonalny zapobiega owulacji i powoduje pogrubienie śluzu szyjkowego. Minusem jest to, że trzeba robić zastrzyk co 12 tygodni. Prawidłowo stosowany jest skuteczny w ponad 99 procentach. Wskaźnik skuteczności spada, jeśli nie będziesz robić zastrzyków na czas

Czy stosunek przerywany chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

Nie! Stosunek przerywany nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Porozmawiaj ze swoim partnerem o chorobach przenoszonych drogą płciową i wybierz metodę, taką jak prezerwatywy lub prezerwatywy wewnętrzne (czyli prezerwatywy dla kobiet), aby zapewnić bezpieczniejszy seks.

Nawet jeśli używasz ochrony za każdym razem, gdy uprawiasz seks, nadal powinieneś przejść test. Ułatwiliśmy to nawet i podsumowaliśmy najlepsze opcje testowania chorób w domu i u lekarza.

Co jeśli zajdziesz w ciążę po stosunku przerywanym?

Wypadki się zdarzają, ale jeśli znajdziesz się w trudnej sytuacji, nadal istnieje plan B (dosłownie).

Pigułka „dzień po” (znana również jako plan B) to skuteczny sposób zapobiegania ciąży po seksie. Zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania, jest skuteczna w 95 procentach, jeśli zostanie przyjęta w ciągu 24 godzin od seksu, a  w 61%, jeśli zostanie przyjęta w 48 do 72 godzin po stosunku.

Pamiętaj, że te statystyki mogą nie być całkowicie dokładne. Niektóre badania sugerują, że tabletka „dzień po” nie działa tak dobrze u osób, które mają wskaźnik maksymalnego ciała (BMI) powyżej 25. W takim przypadku antykoncepcja awaryjna może działać lepiej dla Ciebie.

Antykoncepcja awaryjna jest skuteczna w około 85 procentach w zapobieganiu ciąży do 5 dni po stosunku. Jest również bardziej skuteczna dla osób, które ważą więcej niż 70 kg (ale może nie działać dobrze, jeśli ważysz ponad 90 kg).

Możesz również założyć miedzianą wkładkę domaciczną (IUD) w ciągu 5 dni po stosunku, aby zapobiec ciąży. A to podwaja się jako metoda kontroli urodzeń, która może trwać do 12 lat.

W razie wątpliwości skontaktuj się z lekarzem jak najszybciej po seksie bez zabezpieczenia. Lekarz może udzielić Ci możliwie najlepszych porad.

Podsumowanie

Stosunek przerywany może być traktowany jako antykoncepcja, ale zdecydowanie nie jest to najlepszy sposób zapobiegania ciąży.

Ma około 22% awaryjności i nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. I nawet jeśli robisz to perfekcyjnie za każdym pojedynczym razem, zawsze istnieje szansa na zajście w ciążę, gdy plemniki znajdują się w pobliżu pochwy.

Bardziej skuteczne opcje kontroli urodzeń, takie jak prezerwatywy, wkładki domaciczne lub pigułki, zapewnią większe szanse na zapobieganie ciąży.

Na jaką ocenę zasługuje ten artykuł?
[Łącznie głosów: 1 Średnia ocena: 5]

Artykuł zweryfikowany przez Magda Czarnecka

Specjalizację klinicznej seksuolożki uzyskałam kończąc Uniwersytet Warszawski. Poza tym uzyskałam liczne dyplomy i certyfikaty, które tylko podkreślają moją wiedzę i umiejętności. Od wielu lat wspieram pary w trudnych momentach i staram się pomagać im tak mocno jak to możliwe. Teraz postanowiłam zacząć dzielić się moją wiedzą za darmo na tej stronie. Być może w przyszłości moje publikacje pojawią się na innych serwisach. Poza pracą, prowadzą dość aktywne życie prywatne. Mam dwójkę dzieci i kochającego męża. Uwielbiam chodzenie po górach, grę w tenisa ziemnego oraz długie wypady rowerowe. Staram się również wspierać mniejszości w walce o ich prawa - "Żyj i daj żyć innym".

Udostępnij ten post

Zastrzeżenie: Wskazówki i sugestie wymienione w artykule służą wyłącznie celom informacyjnym i nie powinny być interpretowane jako profesjonalna porada medyczna. Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek ćwiczenia lub wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie.

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.