Czy l-cytrulina poprawia potencję i libido?

Przed publikacją artykułu przeprowadziliśmy dokładną kontrolę jakości, żeby upewnić się, że treści są rzetelne, obiektywne i aktualne. Nasz zespół to najlepsi kliniczni seksuolodzy. Poznaj nasz proces tworzenia treści.
Czy l-cytrulina poprawia potencję i libido?

Czy l-cytrulina działa na potencję? L-cytrulina jest aminokwasem normalnie wytwarzanym przez organizm. Następnie organizm przekształca L-cytrulinę w L-argininę, czyli inny aminokwas.

L-arginina wspiera układ krwionośny. Robi to przez produkowanie tlenku azotu (NO), czyli gazu, który pomaga rozszerzać naczynia krwionośne. Badania sugerują, że L-arginina może pomóc osobom z chorobami serca lub zatkanymi tętnicami ze względu na jej zdolność rozszerzania naczyń krwionośnych.

Podobne: W jaki sposób l-arginina poprawia męską potencją?

Ten wpływ na naczynia krwionośne pomaga także zmniejszyć objawy zaburzeń erekcji. Droga L-cytruliny do tlenku azotu poprawia przepływ krwi do narządów płciowych mężczyzny. W jednym badaniu ten lepszy przepływ krwi wydawał się ograniczyć objawy łagodnych zaburzeń seksualnych i poprawić zdolność do utrzymania dłuższych erekcji. Niestety nie przeprowadzono żadnych badań dotyczących stosowania l-cytruliny w ciężkich i umiarkowanych przypadkach zaburzeń erekcji.

W jaki sposób możesz zacząć brać l-cytrulinę?

Jednym z najcenniejszych źródeł l-cytruliny jest arbuz. Co więcej równie cennymi źródłami jest mięso, rośliny strączkowe i orzechy. Mimo wszystko większość osób, żeby zwiększyć ilość l-cytruliny w swojej diecie zażywa naturalne suplementy diety.

Preparaty z l-cytruliną są dostępne bez recepty. Jednakże tylko trochę wiarygodnych badań dotyczyło prawidłowego dawkowania l-cytruliny, więc nie ma oficjalnych zaleceń dotyczących dawkowania.

Jednakże jedno badanie z British Journal of Nutrition zasugerowało, że dawki od 2 do 15 g były bezpieczne i dobrze tolerowane przez mężczyzn [1].

Suplementy dostępne w sklepach zawierają od 500 mg do nawet 1,5 g l-cytruliny. Inne suplementy zawierają mieszankę l-cytruliny i innych składników. Koniecznie sprawdź etykietę suplementu aby sprawdzić dokładnie ile l-cytruliny przyjmiesz z każdą dawką.

Obawy i skutki uboczne po stosowaniu l-cytruliny

Badania o stosowaniu l-cytruliny w leczeniu zaburzeń erekcji są ograniczone. Leczenie tradycyjnymi lekami na zaburzenia erekcji, takimi jak inhibitory fosfodiesterazy typu 5, okazało się bardzo skuteczne.

Niektórzy mężczyźni wolą nie stosować tych leków ze względu na możliwe skutki uboczne. Może to dotyczyć szczególnie mężczyzn, którzy doświadczają jedynie łagodnych objawów zaburzeń erekcji. W takich momentach korzystne może okazać się stosowanie l-cytruliny.

Uważa się, że l-cytrulina jest bezpieczna, ponieważ badania nie zasugerowały nadal żadnych efektów ubocznych. Nie przeprowadzono jednak dużego klinicznego badania sprawdzającego bezpieczeństwo l-cytruliny w leczeniu zaburzeń erekcji.

Polecamy: Co jeść na zwiększenie libido? Jedzenie na potencje

Jeżeli stosujesz dowolne inne leki, istotne jest, porozmawiać z lekarzem o możliwych interakcjach. Jest to zwłaszcza ważne w kontekście pozostałych leków, które także rozszerzają naczynia krwionośne.

Suplementy z l-cytruliną mogą posiadać dodatkowe syntetyczne składniki podobne do klasycznych leków na zaburzenia seksualne. Stosowanie w tym czasie l-cytruliny z innymi lekami rozszerzającymi naczynia krwionośne może powodować niebezpieczne spadki ciśnienia krwi.

Co oprócz l-cytruliny na zaburzenia erekcji?

Nie każdy mężczyzna cierpiący na zaburzenia erekcji chce stosować konwencjonalnych leków na receptę. Na szczęście są inne nielekowe terapie. Jeżeli poszukujesz naturalnych substancji roślinnych na poprawę potencji, ten fragment artykułu może okazać się pomocny. Mimo wszystko tak jak w przypadku wszystkich składników pochodzenia naturalnego, przed zażyciem czegokolwiek porozmawiaj z lekarzem.

Żeń-szeń

Wiele recenzowanych badań wykazało, że żeń-szeń koreański (panax ginseng) jest bezpiecznym, skutecznym leczeniem zaburzeń seksualnych.

Dehydroepiandrosteron (DHEA)

DHEA jest hormonem naturalnie wytwarzanym przez nadnercza organizmu. Mimo że nie ma aktualnych badań, to jedno starsze badanie wykazało, że mężczyźni cierpiący na zaburzenia erekcji często mają niski poziom DHEA [2]. Stosowanie tego hormonu może pomóc dodatkowo w sile mięśni u osób starszych. Mimo wszystko potrzebne są jednak świeże badania.

Akupunktura

Ta forma komplementarnej medycyny polega na wbijaniu igieł w górne warstwy skóry i tkanek. Taka praktyka jest używana od wielu lat w celu łagodzenia bólu, łagodzenia przewlekłych problemów i leczenia różnych schorzeń.

Badanie zasugerowało, że około ¼ mężczyzn biorących udział w badaniu, którzy byli na akupunkturze, mieli ogólnie lepszą erekcję i byli w stanie wykonywać czynności seksualne [3].

Pompka do penisa

Pompka do penisa to nieinwazyjny sposób leczenia problemów z potencją. Stosuje się je tuż przed stosunkiem seksualnym, żeby poprawić przepływ krwi do penisa. Nieprawidłowo używane mogą powodować siniki i ból.

Implaty penisa

Implanty można wprowadzić do prącia chirurgicznie, a następnie napompować przed stosunkiem płciowym.

Kiedy porozmawiać z lekarzem?

Jeśli cierpisz na zaburzenia seksualne i chcesz znaleźć sposób na zminimalizowanie objawów, porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Jeżeli obawiasz się przyjmowania klasycznych leków na zaburzenia erekcji, takich jak tadalafil lub sildenafil, z powodu potencjalnych skutków ubocznych, porozmawiaj z lekarzem o pozostałych opcjach leczenia.

Suplementy takie jak l-cytrulina i pozostałe naturalne środki są obiecujące w leczeniu zaburzeń seksualnych. Lekarz może pomóc Ci znaleźć plan leczenia, który jest bezpieczny oraz mniej podatny na efekty uboczne.

Polecamy: Jak zwiększyć libido? 10 sposobów dla kobiet i mężczyzn

Często mężczyźni niezbyt chętnie mówią o tych drażliwych kwestiach, ale im szybciej poprosisz o pomoc, tym szybciej znajdziesz odpowiedzi i potrzebne opcje leczenia.

Należy zauważyć, że nie ma suplementów alternatywnych, które w 100% radzą sobie z zaburzeniami erekcji. Co więcej od jednej trzeciej do połowy suplementów sprzedawanych jako naturalne produkty w rzeczywistości zawiera chemikalia syntetyczne. Zazwyczaj spotykane są inhibitory PDE-5 lub analogi inhibitorów PDE-5, które możesz znaleźć także w popularnej Viagrze.

Może istnieć również obawa, że mężczyźni przyjmujący azotany na choroby serca mogą doświadczyć niebezpiecznych spadków ciśnienia krwi podczas stosowania tych suplementów. Z tego powodu szczególnie ważne jest, żeby zawsze odbyć rozmowę z lekarzem przed rozpoczęciem zażywania suplementu.

Na jaką ocenę zasługuje ten artykuł?
[Łącznie głosów: 1 Średnia ocena: 5]

Artykuł zweryfikowany przez Cezary Wysocki

Nazywam się Cezary Wysoki i jestem bardzo doświadczonym psychoterapeutą. Ukończyłem psychoterapię na Uniwersytecie Warszawskim, co pozwoliło mi podjąć kolejny wymagający kierunek - Po paru latach ciężkiej pracy stałem się certyfikowanym seksuologiem klinicznym. Udało mi się zdobyć prestiżowe wyróżnienia takie jak Certyfikat Superwizora Psychoterapii Zaburzeń Seksualnych oraz Certyfikat Seksuologa Klinicznego. W mojej pracy każdego dnia pomagam osobom borykającym się z zaburzeniami seksualnymi i stąd padł pomysł na założenie portalu e-Seksuolog.pl. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego jak wiele osób wstydzi się swojego problemu. Chciałbym, żeby wizyta na tej stronie była pierwszym krokiem w stronę skutecznego leczenia.

Udostępnij ten post

Zastrzeżenie: Wskazówki i sugestie wymienione w artykule służą wyłącznie celom informacyjnym i nie powinny być interpretowane jako profesjonalna porada medyczna. Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek ćwiczenia lub wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.