Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Kiedy najwcześniej?

Przed publikacją artykułu przeprowadziliśmy dokładną kontrolę jakości, żeby upewnić się, że treści są rzetelne, obiektywne i aktualne. Nasz zespół to najlepsi kliniczni seksuolodzy. Poznaj nasz proces tworzenia treści.
Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Kiedy najwcześniej?

Kiedy można zrobić test ciążowy? Kiedy najwcześniej, a kiedy najpóźniej należy go wykonać, żeby uzyskać najpewniejszy wynik? To pytania jakie zadaje sobie mnóstwo osób, a w tym artykule wszystko wyjaśniamy.

Dla wielu osób decyzja o wykonaniu testu ciążowego może być głównym źródłem niepokoju. Czasami stres jest spowodowany chęcią zajścia w ciążę, a czasami przez lęk przed nieplanowaną ciążą.

Tak czy inaczej, ważne jest, aby przystąpić do testu we właściwym czasie, aby zmaksymalizować swoje szanse na uzyskanie dokładnego odczytu. Jak decydujesz, kiedy jest odpowiedni czas na wykonanie testu? Czy to, kiedy wykonujesz test ciążowy naprawdę ma znaczenie?

Podjęcie decyzji o wykonaniu testu ciążowego

Jeśli martwisz się, że jesteś w ciąży (ale nie chcesz być!), być może rozważasz wykonanie testu, ponieważ masz spóźniony okres lub podejrzewasz, że masz objawy ciąży. A może obawiasz się, że twoja antykoncepcja zawiodła (lub jej nie zastosowałaś).

Podobne: Czy tabletki antykoncepcyjne mają wpływ na Twoje libido?

Jeśli próbujesz zajść w ciążę, możesz spędzić całe dwa tygodnie, zastanawiając się, kiedy wykonać test ciążowy. Czy powinnaś poczekać, aż Twój okres się spóźni? Jaka pora dnia jest najlepsza na wykonanie testu ciążowego?

Niezależnie od tego, czy liczysz na wynik negatywny, czy pozytywny, wykonanie wczesnego testu może wydawać się dobrym sposobem, aby dowiedzieć się, czy jesteś w ciąży. Niestety wcześniejsze wykonanie testu może dać wynik negatywny, nawet jeśli jesteś w ciąży.

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

Najlepszą porą na wykonanie testu ciążowego jest spóźnienie miesiączki. Pomoże Ci to uniknąć wyników fałszywie negatywnych. Jeśli nie prowadzisz jeszcze kalendarza płodności, odpowiedni czas wykonania testu ciążowego jest dobrym powodem, aby go rozpocząć.

Jeśli twoje cykle są nieregularne lub nie zapisujesz swoich cykli, nie wykonuj testu, dopóki nie przejdziesz najdłuższego cyklu menstruacyjnego, jaki zwykle masz. Na przykład, jeśli twoje cykle wahają się od 30 do 36 dni, najlepszym czasem na wykonanie testu będzie 37 dzień lub później.

Inną kwestią do rozważenia jest to, czy wiesz, czy twój okres jest nawet spóźniony. Według FDA na każde 100 osób od 10 do 20 nie uzyska pozytywnego wyniku testu ciążowego w dniu, który według nich jest tuż po spóźnionej miesiączce, nawet jeśli są w ciąży [1].

Testy oznaczone jako wykrywające wczesną ciążę mogą być w stanie wykryć ciążę na kilka dni przed spodziewaną miesiączką. Jednak najdokładniejsze wyniki pojawiają się po spóźnieniu miesiączki [2].

O jakiej porze dnia zrobić test ciążowy?

Pora dnia, w której wykonujesz test ciążowy, ma do pewnego stopnia znaczenie.

Bardziej prawdopodobne jest, że otrzymasz dokładny wynik, jeśli zrobisz test rano. Jest to szczególnie ważne, jeśli miesiączka jeszcze się nie spóźniła lub jeśli miesiączka jest spóźniona tylko o kilka dni.

Domowe testy ciążowe wykrywają w moczu hormon ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG) [3]. O ile nie wstajesz w nocy, aby często sikać (lub nie pijesz wody przez całą noc), mocz jest bardziej skoncentrowany po przebudzeniu w górę. Zwykle oznacza to, że ilość hCG jest nieco wyższa i istnieje większe prawdopodobieństwo uzyskania pozytywnego wyniku, jeśli jesteś w ciąży.

Jednak nadal możesz wykonać test ciążowy w środku dnia, a nawet w nocy. Po prostu bardziej prawdopodobne jest uzyskanie wyniku fałszywie negatywnego, zwłaszcza jeśli miesiączka nie jest tak późna, a zwłaszcza jeśli wypiłaś dużo wody, a mocz jest rozcieńczony.

Wykonaj test ciążowy, kiedy czujesz, że jesteś w ciąży

Możesz zdecydować się na wykonanie testu ciążowego, kiedy masz objawy wczesnej ciąży, w tym:

 • Tkliwość piersi
 • Częste oddawanie moczu
 • Łagodne skurcze
 • Bardzo lekkie plamienie
 • Zmęczenie
 • Wrażliwość na zapachy
 • Łaknienie lub awersja do jedzenia
 • Metaliczny smak
 • Bóle głowy
 • Wahania nastroju
 • Lekkie poranne nudności

W zależności od tego, czy pozytywny wynik testu ciążowego byłby dobrą czy złą wiadomością, takie objawy mogą napawać Cię strachem… lub podekscytowaniem.

Ale oto dobra (lub zła) wiadomość: objawy ciąży nie oznaczają, że jesteś w ciąży. W rzeczywistości możesz „czuć się w ciąży” i nie być w ciąży lub „nie czuć się w ciąży”, ale faktycznie w niej być.

Podobne: Czy przez stosunek przerywany można zajść w ciążę?

Te same hormony, które powodują „objawy” ciąży, są obecne co miesiąc między owulacją a okresem.

Wiele objawów podobnych do objawów ciąży może być spowodowanych innymi czynnikami, takimi jak przeziębienie, grypa, a nawet kilka nocy złego snu.

Jak działają testy ciążowe?

Wiedza o tym, jak działają testy ciążowe, może pomóc Ci zrozumieć, kiedy je wykonać.

Testy ciążowe pokazują, jak mocz reaguje z kawałkiem papieru, który może wykryć obecność hCG. Wyniki są zwykle wyświetlane jako pojedyncza lub podwójna linia albo znak plus lub minus.

Domowy test ciążowy nie może zmierzyć dokładnej ilości hormonu ciążowego w moczu. To, co może zrobić, to wykryć, czy obecna jest minimalna ilość.

Uzyskanie negatywnego wyniku testu ciążowego nie oznacza, że Twój mocz nie zawiera hCG. Oznacza to po prostu, że nie zawiera wystarczająco dużo, aby wywołać pozytywny wynik.

Testy ciążowe „wcześnie wykrywające ciążę” obiecują wyniki już na trzy do sześciu dni przed spóźnioną miesiączką. Testy te są bardziej czułe niż testy standardowe, ale uzyskanie dokładnych wyników na wczesnym etapie jest trudniejsze, poneważ czasy owulacji i implantacji mogą się różnić.

Jeśli masz nieregularne miesiączki, jeszcze trudniej jest określić, kiedy może być odpowiedni czas na wykonanie wczesnego testu.

Jeśli walczysz z bezpłodnością, pamiętaj, że może to spowodować fałszywie dodatni test ciążowy, zwłaszcza ten wykonany wcześnie. To dlatego, że testy ciążowe mogą wykryć pozostałości leków na płodność [4].

Dokładność testów ciążowych

Jeśli dokładnie przeczytasz instrukcje, większość testów obiecuje 99% dokładności w dniu nieudanej miesiączki — ale nie w przypadku wczesnych wyników.

Jeśli spodziewasz się miesiączki w środę, czwartek byłby dniem, w którym nie wystąpiła miesiączka.

Dokładność testu może zależeć od kilku zmiennych:

 • Moment, w którym przystępujesz do testu (testy są dokładniejsze po nieudanej miesiączce)
 • Czas owulacji
 • Jak ściśle przestrzegasz wskazówek
 • Pora dnia testu (pierwszy poranny mocz może być bardziej skoncentrowany i dokładniej wykrywać hCG)

Skuteczność wczesnego testu ciążowego

Czy rozważasz wykonanie wczesnego testu ciążowego?

Rozważ zalety i wady, zanim to zrobisz.

Zalety wykonania wczesnego testu ciążowego:

 • Szansa na uzyskanie pozytywnego wyniku
 • Jeśli jest pozytywny, łagodzi stres podczas dwutygodniowego oczekiwania
 • Przydatne, jeśli musisz rozpocząć lub przerwać przyjmowanie leków lub inne wczesne interwencje
 • Pozwala od razu rozpocząć dostosowywanie stylu życia

Wady wykonania wczesnego testu ciążowego:

 • Większa szansa na wynik fałszywie ujemny w przypadku ciąży
 • Poczucie rozczarowania negatywnym wynikiem
 • Wysoki koszt
 • Niedokładne w przypadku strzałów spustowych hCG

Najlepszy wczesny test ciążowy

Powiedzmy, że chcesz przystąpić do wczesnego testu, pomimo możliwych wad. Którego testu najlepiej użyć?

Na rynku dostępnych jest wiele wczesnych testów ciążowych, z których można wybierać. To, który z nich jest dla Ciebie odpowiedni, może zależeć od takich czynników, jak koszt, szybkość wyników i to, czy wolisz testy cyfrowe, czy papierowe.

Kiedy wykonać test ciążowy z krwi?

Być może zastanawiasz się, czy powinnaś również wykonać badanie krwi, aby sprawdzić, czy jesteś w ciąży.

Jest to coś do rozważenia, jeśli uzyskasz pozytywny lub negatywny wynik. Twój lekarz może zlecić badanie lub możesz pomyśleć o zleceniu go samemu.

Wiele laboratoriów pozwala teraz ludziom zamawiać i płacić z własnej kieszeni za ich badania krwi.

Zanim to zrobisz, powinnaś wiedzieć o kilku rzeczach. Przede wszystkim istnieją dwa rodzaje ciążowych badań krwi: jakościowe i ilościowe.

 1. Testy jakościowe mierzą, czy hCG jest obecne we krwi lub moczu. (Podstawowym słowem jest tutaj jakość.) W zasadzie dają odpowiedź tak lub nie, czy jesteś w ciąży. A dokładniej, czy masz wystarczającą ilość hormonu ciążowego, aby uzyskać pozytywny wynik. Domowe testy ciążowe są jakościowe
 2. Ilościowy test ciążowy mierzy ilość hormonu ciążowego we krwi (Tutaj głównym słowem jest ilość.). Jest to czasami nazywane testem beta hCG. Są one zwykle wykonywane, aby zobaczyć, jak postępuje ciąża. Na przykład lekarz może zlecić test beta hCG w poniedziałek, a następnie kolejny test w środę lub czwartek. Celem byłoby sprawdzenie, czy poziom hCG wzrasta zgodnie z oczekiwaniami, czy nie. Może to być ważne, jeśli miałaś problemy z zajściem w ciążę, miałaś historię wczesnego poronienia lub podejrzewasz ciążę pozamaciczną

Harmonogram wyników badania krwi

Badania krwi są w stanie wykryć mniejszą ilość hCG i mogą ją wykryć nieco wcześniej niż standardowe domowe testy ciążowe, zwykle 9-12 dni po zapłodnieniu.

Wyniki badań krwi są zwykle dostępne tego samego dnia lub w ciągu jednego dnia.

Badania krwi nie są często wykonywane w celu wykrycia ciąży, ponieważ są drogie, a domowe badania moczu są dość dokładne i czułe. Jednak osoby, które przechodzą leczenie niepłodności, mogą mieć badania krwi w ramach ich opieki.

Kiedy wykonuje się badanie krwi?

Jeśli miesiączka spóźnia się o kilka dni, a testy ciążowe w domu nadal pokazują wynik ujemny, może być zalecane badanie krwi.

Chociaż rzadko, możliwe jest uzyskanie negatywnego wyniku testu na teście w domu, ale mimo to zajście w ciążę.

Jeśli taka jest Twoja sytuacja, zadzwoń do lekarza, a nie tylko zlecaj badanie na własną rękę. Poza ciążą istnieją inne powody, dla których miesiączka może się spóźnić.

Niekoniecznie potrzebujesz badania krwi, aby potwierdzić pozytywny wynik testu ciążowego w domu. Jeśli test domowy wykazał, że jesteś w ciąży, prawdopodobnie jesteś w ciąży. To powiedziawszy, twój lekarz może nadal je zlecić, zwłaszcza jeśli o to poprosisz.

Podsumowanie, czyli kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

Najlepszy czas na wykonanie testu ciążowego to dzień po spodziewanej miesiączce i w godzinach porannych, z pierwszym moczem w ciągu dnia.

Jednak, gdy niepokoisz się, aby zobaczyć wyniki, to zrozumiałe, jeśli masz ochotę przetestować wcześniej.Zanim sięgniesz po test wczesnej ciąży, dokładnie zastanów się, jak będziesz się czuła, jeśli wyniki będą negatywne.

Jeśli negatywny wynik testu Ci nie przeszkadza, a masz pieniądze do wydania na testy ciążowe, śmiało. Jeśli wynik negatywny będzie powodował ból serca lub jeśli wolisz nie marnować pieniędzy na dodatkowe badania, poczekaj, aż twój okres się spóźni.

Na jaką ocenę zasługuje ten artykuł?
[Łącznie głosów: 1 Średnia ocena: 5]

Artykuł zweryfikowany przez Magda Czarnecka

Specjalizację klinicznej seksuolożki uzyskałam kończąc Uniwersytet Warszawski. Poza tym uzyskałam liczne dyplomy i certyfikaty, które tylko podkreślają moją wiedzę i umiejętności. Od wielu lat wspieram pary w trudnych momentach i staram się pomagać im tak mocno jak to możliwe. Teraz postanowiłam zacząć dzielić się moją wiedzą za darmo na tej stronie. Być może w przyszłości moje publikacje pojawią się na innych serwisach. Poza pracą, prowadzą dość aktywne życie prywatne. Mam dwójkę dzieci i kochającego męża. Uwielbiam chodzenie po górach, grę w tenisa ziemnego oraz długie wypady rowerowe. Staram się również wspierać mniejszości w walce o ich prawa - "Żyj i daj żyć innym".

Udostępnij ten post

Zastrzeżenie: Wskazówki i sugestie wymienione w artykule służą wyłącznie celom informacyjnym i nie powinny być interpretowane jako profesjonalna porada medyczna. Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek ćwiczenia lub wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie.

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.