Co jeść na zwiększenie libido? Jedzenie na potencje

Przed publikacją artykułu przeprowadziliśmy dokładną kontrolę jakości, żeby upewnić się, że treści są rzetelne, obiektywne i aktualne. Nasz zespół to najlepsi kliniczni seksuolodzy. Poznaj nasz proces tworzenia treści.
Co jeść na zwiększenie libido? Jedzenie na potencje

Co jeść na lepsze libido? Zdrowy popęd seksualny wiąże się z poczuciem zdrowia fizycznego i emocjonalnego, więc nie jest niespodzianką, że jedzenie, które spożywasz, odgrywa rolę w poprawie Twojego życia seksualnego.

Pożywna dieta może korzystnie wpłynąć na Twoje życie seksualne na wiele sposobów:

 • Zwiększając libido
 • Poprawiając przepływu krwi (lepsze zdrowie serca)
 • poprawiając wytrzymałość

Spożywanie diety bogatej w warzywa i chude mięso – oraz ubogie w żywność zawierającą cukier i tłuszcze nasycone – może również pomóc w zapobieganiu zaburzeniom wpływającym na libido, takim jak zespół metaboliczny i stany hormonalne.

Podobne: Jak zwiększyć libido? 10 sposobów dla kobiet i mężczyzn

Te siedem produktów spożywczych zawiera mnóstwo składników odżywczych, które mogą zwiększyć Twoje libido i poprawić ogólny stan zdrowia.

1. Ostrygi

Zapewne słyszałeś/aś o afrodyzjakalnych właściwościach ostryg.

Powodem tego jest to, że ostrygi są bogate w cynk. Związek ten zwiększa przepływ krwi, co może wspomagać przepływ krwi do narządów płciowych.

Cynk może być szczególnie ważny w męskiej płodności, ponieważ pomaga regulować poziom testosteronu.

Według przeglądu z 2018 r. niedobór cynku ma negatywny wpływ na poziom testosteronu [1].

Ostrygi zawierają więcej cynku niż jakiekolwiek inne źródło pożywienia, a jedna porcja zapewnia 673% dziennego zapotrzebowania [2].

Jeśli nie jesteś fanem mięczaków, spróbuj zamiast tego homara lub kraba. Oba rodzaje skorupiaków są naładowane cynkiem.

Źródła cynku inne niż owoce morza obejmują:

 • mięso wołowe
 • mięso wieprzowe
 • pieczona fasola
 • zboża wzbogacone cynkiem
 • nasiona dyni

Ostrygi są bogate w cynk. Spożywanie pokarmów o wysokiej zawartości cynku może zwiększyć popęd seksualny, pomagając poprawić przepływ krwi i poziom hormonów.

2. Łosoś

Łosoś jest dobrze znany z tego, że zawiera zdrowe dla serca kwasy tłuszczowe omega-3.

Ryby o różowym miąższu, a także sardynki, tuńczyk i halibut, mogą odgrywać rolę w utrzymaniu zdrowego ciała i życia seksualnego.

Omega-3 pomagają zapobiegać gromadzeniu się płytki miażdżycowej w tętnicach, zgodnie z badaniem z 2017 roku [3]. To wspiera zdrowy przepływ krwi w całym ciele.

Utrzymanie sprawnej pracy układu krążenia zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych chorób upośledzających funkcje seksualne.

W dużym przeglądzie z 2020 roku stwierdzono, że kwasy tłuszczowe omega-3 nieznacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej i zgonu oraz obniżają poziom trójglicerydów (tłuszczów) we krwi [4].

Ryby są również doskonałym źródłem białka, witaminy B12, witaminy D i żelaza. Zawierają również cynk.

Aby pomóc zachować zdrowe serce i ciało, Food and Drug Administration (FDA) zaleca spożywanie co najmniej dwóch porcji ryb tygodniowo.

3. Mięso

Jedzenie mięsa lub innej żywności zawierającej określone aminokwasy może poprawić twoje życie seksualne.

Różne produkty wysokobiałkowe — w tym wołowina, kurczak i wieprzowina — zawierają związki, które poprawiają przepływ krwi, takie jak:

 • Cynk
 • Karnityna
 • L-arginina

Sprawny przepływ krwi ma kluczowe znaczenie dla odpowiedzi seksualnych u osób wszystkich płci.

W szczególności przegląd z 2019 roku sugeruje, że suplementy z argininą mogą pomóc w leczeniu łagodnych do umiarkowanych zaburzeń erekcji [5].

Pamiętaj jednak, że jedzenie zbyt dużej ilości czerwonego mięsa może być szkodliwe dla twojego serca.

Spożywaj trochę białka pochodzenia zwierzęcego (z umiarem, aby uniknąć zwiększenia ryzyka chorób serca), aby zapewnić sprawne działanie wszystkich systemów w sypialni.

Jeśli stosujesz dietę wegetariańską, możesz uzyskać te składniki odżywcze z produktów pełnoziarnistych i produktów mlecznych, w tym mleka i sera.

Karnityna i L-arginina to aminokwasy znajdujące się w różnych produktach wysokobiałkowych. Produkty pełnoziarniste i mleko są szczególnie dobrymi źródłami cynku.

4. Orzechy i nasiona

Zamiast cukierków spróbuj przekąsić garść orzechów i nasion.

Orzechy nerkowca i migdały są pełne cynku, a wiele zdrowych przekąsek zawiera L-argininę która poprawia krążenie krwi.

Wypróbuj następujące rozwiązania:

 • Nasiona dyni
 • Orzechy pekan
 • Ziarna słonecznika
 • Orzechy włoskie
 • Orzeszki ziemne
 • Orzechy laskowe

Orzechy włoskie są podwójnie pomocne, ponieważ są również bogate w kwasy omega-3.

5. Buraki

Buraki są bogate w przeciwutleniacze i witaminy, stanowiąc zdrowy dodatek do każdej diety. Są również bogate w azotany, co oznacza, że mogą pomóc poprawić Twoje życie seksualne.

Azotany rozszerzają naczynia krwionośne, co jest procesem znanym jako rozszerzenie naczyń krwionośnych, który poprawia przepływ krwi. Ma to korzystny wpływ na skurcze mięśni. Z tego powodu niektórzy sportowcy używają azotanów w celu zwiększenia wydajności.

Niektóre badania sugerują nawet, że tylko jedna dawka soku z buraków lub dawka w ciągu kilku dni może poprawić wydajność osób podczas przerywanych, intensywnych ćwiczeń z krótkimi okresami odpoczynku [6].

Podobne: Czy sok z buraków może pomóc w leczeniu zaburzeń erekcji?

Badania sugerują również, że azotany w diecie z soku z buraków mogą pomóc w kontrolowaniu ciśnienia krwi [7]. Naukowcy twierdzą, że może to przynieść korzyści osobom ze zdrowym ciśnieniem krwi i nadciśnieniem.

Te same mechanizmy mogą teoretycznie pomóc poprawić przepływ krwi i wytrzymałość podczas seksu, jednocześnie poprawiając ogólne zdrowie serca.

Inne pokarmy bogate w azotany to:

 • Szpinak
 • Sałata
 • Rukola
 • Rzeżucha
 • Rzodkiewka
 • Seler

Pokarmy bogate w azotany, takie jak buraki i sok z buraków, mogą pomóc w kontrolowaniu ciśnienia krwi i poprawie krążenia.

6. Jabłka

Jabłka są bogate w związek zwany kwercetyną. Ten przeciwutleniacz, rodzaj flawonoidu, może oferować szereg korzyści zdrowotnych.

Jeśli chodzi o seks, kwercetyna:

 • Wspiera zdrowe krążenie krwi
 • Pomaga walczyć z objawami zapelania gruczołu krokowego
 • Wspiera leczenie zaburzeń erekcji

Badanie z 2016 roku donosi, że kwercetyna może skutecznie obniżać ciśnienie krwi w dawkach większych niż 500 mg dziennie [8].

Nadciśnienie może prowadzić do dysfunkcji seksualnych, ponieważ uszkodzenie naczyń krwionośnych upośledza przepływ krwi do narządów płciowych [9]. To jedna z przyczyn zaburzeń erekcji.

Badanie z 2016 r. wykazało 14% redukcję zaburzeń erekcji u mężczyzn, którzy mieli wyższe spożycie owoców [10]. Może to wynikać z zawartości flawonoidów.

U kobiet wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do obniżenia libido i mniejszego zainteresowania seksem, zwłaszcza jeśli powoduje zmęczenie. Niższy przepływ krwi do pochwy może wpływać na reakcję organizmu na aktywność seksualną.

Ogólnie rzecz biorąc, dieta bogata we flawonoidy, aby poprawić ogólny stan zdrowia i zachować zdrowe życie seksualne.

Zdrowa żywność bogata we flawonoidy to:

 • Jabłka
 • Jagody
 • Truskawki
 • Czerwone wino
 • Ciemne winogrona
 • Owoce cytrusowe
 • Wiśnie

Przeciwutleniacze w owocach (a także warzywach), zwane flawonoidami, mogą pomóc w kontrolowaniu wysokiego ciśnienia krwi i leczeniu stanów związanych z funkcjami seksualnymi, takich jak zaburzenia erekcji.

7. Czerwone wino

Podobnie jak jabłka, czerwone wino zawiera kwercetynę, przeciwutleniacz, który poprawia przepływ krwi.

Badanie z 2009 roku z udziałem 798 kobiet wykazało, że regularne, umiarkowane spożycie czerwonego wina wiązało się z wyższym pożądaniem seksualnym, nawilżeniem i ogólnymi funkcjami seksualnymi [11].

Naukowcy zauważyli, że picie więcej niż dwóch kieliszków czerwonego wina dziennie lub delektowanie się innymi rodzajami napojów alkoholowych nie przyniosło takich samych wyników.

To powiedziawszy, picie wina lub jakiegokolwiek alkoholu w nadmiarze może mieć odwrotny skutek, prowadząc do dysfunkcji seksualnych.

Podsumowanie

Podczas gdy niektóre pokarmy mogą utrzymywać przepływ krwi i zwiększać poziom hormonów, sama dieta nie zawsze wystarcza, aby poprawić Twoje życie seksualne.

Porozmawiaj z lekarzem, jeśli brak pożądania, ból podczas stosunku lub impotencja powstrzymują Cię od intymnej relacji z partnerem.

Na jaką ocenę zasługuje ten artykuł?
[Łącznie głosów: 1 Średnia ocena: 5]

Artykuł zweryfikowany przez Magda Czarnecka

Specjalizację klinicznej seksuolożki uzyskałam kończąc Uniwersytet Warszawski. Poza tym uzyskałam liczne dyplomy i certyfikaty, które tylko podkreślają moją wiedzę i umiejętności. Od wielu lat wspieram pary w trudnych momentach i staram się pomagać im tak mocno jak to możliwe. Teraz postanowiłam zacząć dzielić się moją wiedzą za darmo na tej stronie. Być może w przyszłości moje publikacje pojawią się na innych serwisach. Poza pracą, prowadzą dość aktywne życie prywatne. Mam dwójkę dzieci i kochającego męża. Uwielbiam chodzenie po górach, grę w tenisa ziemnego oraz długie wypady rowerowe. Staram się również wspierać mniejszości w walce o ich prawa - "Żyj i daj żyć innym".

Udostępnij ten post

Zastrzeżenie: Wskazówki i sugestie wymienione w artykule służą wyłącznie celom informacyjnym i nie powinny być interpretowane jako profesjonalna porada medyczna. Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek ćwiczenia lub wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.