Brak porannego wzwodu – Czy to powód do zmartwienia?

Przed publikacją artykułu przeprowadziliśmy dokładną kontrolę jakości, żeby upewnić się, że treści są rzetelne, obiektywne i aktualne. Nasz zespół to najlepsi kliniczni seksuolodzy. Poznaj nasz proces tworzenia treści.
Brak porannego wzwodu – Czy to powód do zmartwienia?

Poranny wzwód, nocturnal penile tumescence (NPT), jest częstym zjawiskiem u wielu mężczyzn. Od czasu do czasu mężczyźni mogą budzić się z penisem w stanie erekcji. Najczęściej występuje u młodszych mężczyzn, chociaż mężczyźni w każdym wieku mogą doświadczać tego stanu.

Wiele osób zakłada, że poranna erekcja jest oznaką stymulacji seksualnej, jednak nie zawsze tak jest. Poranny wzwód jest prawdopodobnie reakcją twojego ciała na jedno z kilku naturalnych zjawisk.

Co powoduje poranny wzwód?

Przyczyna porannego wzwodu jest prawdopodobnie wieloczynnikowa.

Lekarze mają kilka teorii, które pomagają wyjaśnić, dlaczego mężczyźni budzą się od czasu do czasu z penisem w stanie erekcji, ale żadna z tych teorii nie jest poparta konkretnymi dowodami medycznymi.

Te teorie obejmują:

1. Fizyczna stymulacja

Chociaż twoje oczy są zamknięte, twoje ciało nadal jest bardzo świadome tego, co dzieje się wokół ciebie. Jeśli ty lub twój partner przypadkowo dotkniecie lub dotkniecie swoich miejsc intymnych, może dojść do erekcji. Twoje ciało wyczuwa stymulację i reaguje erekcją.

2. Zmiany hormonalne

Twój poziom testosteronu jest najwyższy rano po przebudzeniu. Jest najwyższy natychmiast po przebudzeniu z fazy snu REM. Sam wzrost tego hormonu może wystarczyć do wywołania erekcji, nawet przy braku jakiejkolwiek stymulacji fizycznej.

Wraz z wiekiem mężczyzn, zwykle między 40 a 50 rokiem życia, naturalny poziom testosteronu zaczyna spadać. Wraz ze spadkiem tego poziomu mogą również zmniejszać się epizody porannego wzwodu.

3. Relaks mózgu

W czasie czuwania organizm uwalnia hormony, które hamują erekcję. Kiedy śpisz, twoje ciało uwalnia mniej tych hormonów. Połącz ten fakt z innymi przyczynami, dla których możesz doświadczyć erekcji podczas snu, a poranny wzwód stanie się bardziej prawdopodobny.

Bardziej jasne jest to, co nie powoduje porannej erekcji. Na przykład potrzeba oddania moczu nie jest odpowiedzialna za poranny wzwód. Niektórzy uważają, że poranna erekcja powstrzymuje ich przed oddawaniem moczu podczas snu, ale to nieprawda.

Poranna erekcja również nie zawsze jest oznaką stymulacji seksualnej. W wielu przypadkach ten stan nie jest spowodowany snami lub myślami o charakterze seksualnym.

Kto dostaje porannej erekcji?

Mężczyźni w każdym wieku mogą doświadczyć porannego wzwodu. Jest to zdrowe w każdym wieku i jest oznaką prawidłowego funkcjonowania krwi i układu nerwowego w penisie oraz wokół niego. Młodzi chłopcy mogą doświadczać porannej erekcji już w wieku od 6 do 8 lat. Poranny wzwód może również wystąpić u mężczyzn w wieku 60 czy 70 lat. Stanie się to rzadsze, gdy zaczną pojawiać się problemy z zaburzeniami erekcji, a te problemy stają się częstsze wraz z wiekiem.

Porady: Czy można odwrócić proces zaburzeń erekcji?

Mężczyźni mogą doświadczać erekcji od trzech do pięciu razy każdej nocy. Niezwiązany z twoimi snami, poranny wzwód może trwać do 30 minut, a nawet dłużej. Niektórzy mężczyźni mogą doświadczać erekcji nawet przez dwie godziny podczas snu. Większość erekcji ustępuje w ciągu kilku minut od przebudzenia.

Brak porannego wzwodu – Czy jest się czego bać?

Posiadanie penisa w stanie erekcji po przebudzeniu jest wskaźnikiem zdrowego dopływu krwi i nerwów do penisa. Obecność porannego wzwodu prawdopodobnie wskazuje również, że jesteś fizycznie zdolny do uzyskania i utrzymania erekcji podczas stosunku seksualnego.

Jeśli przestaniesz doświadczać porannych erekcji lub zauważysz, że nie budzisz się już z penisem we wzwodzie, może to być wczesna oznaka problemu medycznego.

Najprawdopodobniej jest to oznaka fizycznych zaburzeń erekcji. Możesz mieć coś, co dzieje się w twoim ciele, co uniemożliwia odpowiedni dopływ krwi lub nerwów do prawidłowego funkcjonowania erekcji.

Bardzo prawdopodobne jest wystąpienie zaburzeń erekcji, jeśli masz:

  • Nadwagę
  • Wysoki poziom cholesterolu we krwi
  • Wysokie ciśnienie krwi
  • Cukrzycę
  • Depresję

Niektóre niepełnosprawności fizyczne mogą również zwiększać prawdopodobieństwo zaburzeń erekcji.

Podobne: Czy nadciśnienie może powodować zaburzenia erekcji?

Leki mogą również wpływać na zdolność odczuwania porannego wzwodu. Środki przeciwbólowe i niektóre leki przeciwdepresyjne mogą zapobiegać porannym erekcjom.

Poranny wzwód może stać się rzadszy wraz z wiekiem, ale jeśli jesteś młody i nie doświadczasz porannej erekcji lub jeśli nagle ustajesz erekcję, być może nadszedł czas, aby udać się do lekarza.

Kiedy iść do lekarza?

Poranne erekcje są zdrowe i rzadko jest to powód do wizyty u lekarza. Jednak dwie sytuacje mogą oznaczać, że czas umówić się na wizytę. Obejmują one:

1. Kiedy przestałeś mieć poranne erekcje

Jeśli często doświadczałeś porannego wzwodu, ale teraz w ogóle go nie doświadczasz lub masz mniej erekcji, powinieneś porozmawiać z lekarzem.

Chociaż naturalne jest, że epizody porannego wzwodu występują rzadziej wraz z wiekiem, nagły spadek częstotliwości może być oznaką podstawowego problemu medycznego.

2. Zaczynasz odczuwać bolesne erekcje

Większość porannych erekcji ustępuje w ciągu 30 minut od przebudzenia. Jeśli erekcje utrzymują się dłużej niż godzinę po przebudzeniu lub stają się bolesne, należy umówić się na wizytę u lekarza.

Trudno powiedzieć „za dużo” i „za mało”, jeśli chodzi o poranny wzwód. Niektórzy mężczyźni codziennie doświadczają porannej erekcji. Niektóre doświadczenia to mniej niż raz w tygodniu. Podczas corocznego badania fizykalnego porozmawiaj z lekarzem o tym, jak często doświadczasz porannego wzwodu. Jeśli nie doświadczasz tego wystarczająco, Twój lekarz może pomóc zdiagnozować przyczynę.

Podsumowanie

Poranne erekcje są bardzo powszechne. Wskazują na prawidłowy dopływ krwi i nerwów do penisa. Większość młodych mężczyzn doświadcza porannego wzwodu kilka razy w tygodniu, ale wraz z wiekiem mężczyźni zaczynają go rzadziej doświadczać.

Jeśli przestaniesz doświadczać porannych erekcji, może to być wczesna oznaka podstawowego problemu medycznego. Zwróć uwagę na to, jak często doświadczasz porannego drewna, a jeśli przestanie, porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Na jaką ocenę zasługuje ten artykuł?
[Łącznie głosów: 1 Średnia ocena: 5]

Artykuł zweryfikowany przez Cezary Wysocki

Nazywam się Cezary Wysoki i jestem bardzo doświadczonym psychoterapeutą. Ukończyłem psychoterapię na Uniwersytecie Warszawskim, co pozwoliło mi podjąć kolejny wymagający kierunek - Po paru latach ciężkiej pracy stałem się certyfikowanym seksuologiem klinicznym. Udało mi się zdobyć prestiżowe wyróżnienia takie jak Certyfikat Superwizora Psychoterapii Zaburzeń Seksualnych oraz Certyfikat Seksuologa Klinicznego. W mojej pracy każdego dnia pomagam osobom borykającym się z zaburzeniami seksualnymi i stąd padł pomysł na założenie portalu e-Seksuolog.pl. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego jak wiele osób wstydzi się swojego problemu. Chciałbym, żeby wizyta na tej stronie była pierwszym krokiem w stronę skutecznego leczenia.

Udostępnij ten post

Zastrzeżenie: Wskazówki i sugestie wymienione w artykule służą wyłącznie celom informacyjnym i nie powinny być interpretowane jako profesjonalna porada medyczna. Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek ćwiczenia lub wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.