Czy tabletki antykoncepcyjne mają wpływ na Twoje libido?

Przed publikacją artykułu przeprowadziliśmy dokładną kontrolę jakości, żeby upewnić się, że treści są rzetelne, obiektywne i aktualne. Nasz zespół to najlepsi kliniczni seksuolodzy. Poznaj nasz proces tworzenia treści.
Czy tabletki antykoncepcyjne mają wpływ na Twoje libido?

Powszechne przekonanie na temat hormonalnej antykoncepcji polega na tym, że obniża ona popęd seksualny, obniżając poziom testosteronu lub dlatego że sprawia, że organizm myśli, że jest w ciąży.

Twój lekarz lub pracownik służby zdrowia może powiedzieć, że hormonalna kontrola urodzeń zwykle nie wpływa na Twój popęd płciowy.

Czy tabletki antykoncepcyjne mają wpływ na libido?

To trudne pytanie. Studiowanie seksu, libido (popędu seksualnego) i przyjemności seksualnej jest skomplikowane.

Na nasz popęd seksualny i przyjemność seksualną wpływa nasza fizjologia, psychologia, oczekiwania społeczne i interakcje między tymi domenami.

Ponadto nadal nie mamy doskonałego zrozumienia kobiecej anatomii seksualnej ani kobiecego orgazmu.

Istnieje wiele badań do przestudiowania na temat seksu i kontroli urodzeń i nie wszystkie są zgodne. Oto, o czym należy pamiętać.

Podczas korzystania z hormonalnej metody antykoncepcji lub wkładki wewnątrzmacicznej na doświadczenia seksualne danej osoby może wpływać pozytywnie lub negatywnie, przez:

 • ich podstawową fizjologię, jak poziom krążących hormonów i ich wrażliwość na zmiany tych poziomów
 • rodzaj i poziom hormonów w ich antykoncepcji
 • jak forma kontroli urodzeń wpływa na produkcję hormonów w organizmie (czy hamuje owulację?)
 • ich kulturowe oczekiwania dotyczące seksu i przyjemności seksualnej
 • ich partnera (partnerów), ich związku (związków) z partnerem (partnerami) oraz przemyśleń partnera (partnerów) na temat kontroli urodzeń
 • jakie rodzaje seksu im się podobają?
 • ich uczucia wobec pozytywnych skutków ubocznych antykoncepcji
 • dotkliwości i wagi, jaką przywiązują do negatywnych skutków ubocznych kontroli urodzeń
 • ich odczucia na temat ryzyka związanego z uprawianiem seksu bez kontroli urodzeń (tj. niezamierzona ciąża, infekcje przenoszone drogą płciową).

Następnie istnieją konkretne sposoby, w jakie każda z powyższych kategorii wpływa na seks. Naukowcy i pracownicy służby zdrowia dzielą dolegliwości seksualne na cztery główne kategorie:

 • Pożądanie (libido), które odnosi się do zainteresowania seksem
 • Pobudzenie, które odnosi się do fizycznych zmian, takich jak nawilżenie, oraz zmian emocjonalnych, jakich doświadczają ludzie podczas myślenia lub uczestniczenia w seksie
 • Orgazm/zadowolenie
 • Ból fizyczny

Podejmując decyzje dotyczące antykoncepcji, ważne jest, abyś zastanowiła się, jakie czynniki są dla Ciebie ważne dla dobrych doświadczeń seksualnych, a które są mniej ważne.

Jeśli forma antykoncepcji zmniejszyła twoje pożądanie lub popęd seksualny, ale poprawiła twoje doznania związane z orgazmem, czy uważasz, że ta metoda ma pozytywny, negatywny lub neutralny wpływ na twoje życie seksualne?

Jeśli twoja metoda antykoncepcji daje ci nieprzewidywalne miesiączki i ból piersi, ale chroni cię prawie w 100% przed niezamierzoną ciążą, czy korzyści przewyższają negatywy dla ciebie?

Nie możemy tutaj przejść przez wszystkie skutki uboczne każdej formy antykoncepcji, ale są to rzeczy, o których należy pamiętać, czytając poniższe badania.

Ponadto, nawet jeśli według badań metoda „średnio” nie ma wpływu na życie seksualne ludzi, niektórzy ludzie mogą nadal odczuwać poprawę lub szkody w swoim życiu seksualnym. „Średnie” doświadczenie nie jest doświadczeniem każdego.

Korzystanie z aplikacji do śledzenia metody antykoncepcji i objawów może pomóc w komunikowaniu swoich potrzeb lekarzowi.

A co mówią badania o antykoncepcji i libido?

1. Seks a hormonalne środki antykoncepcyjne

Złożona antykoncepcja hormonalna (CHC) to kategoria antykoncepcji obejmująca dwuskładnikową pigułkę hormonalną (tj. doustne środki antykoncepcyjne lub pigułkę), pierścień dopochwowy i plaster hormonalny. Te formy kontroli urodzeń zawierają formę estrogenu i progestyny (syntetyczny progesteron). CHC działa poprzez hamowanie owulacji i zagęszczanie śluzu szyjkowego [1].

Tabletki antykoncepcyjne

Badania nad wpływem złożonych tabletek na funkcjonowanie seksualne nie są ze sobą zgodne. Większość badań nie wykazała żadnego wpływu ani poprawy funkcjonowania seksualnego wśród użytkowników pigułki.

W przeglądzie badań opublikowanych w 2013 roku na temat tabletek antykoncepcyjnych i funkcji seksualnych, opublikowanych w 2013 roku, naukowcy odkryli, że ponad 6 na 10 osób stosujących tabletki antykoncepcyjne nie miało żadnych zmian w libido, ponad 2 na 10 miało wzrost libido, a około 1 na 10 osób 10 zgłosiło spadek libido [2].

Różne preparaty i schematy (liczba dni, w których dana osoba przyjmuje pigułkę hormonalną w porównaniu z brakiem pigułki lub pigułką placebo) mogą wpływać na funkcjonowanie seksualne.

Schematy tabletek, które mają więcej dni przyjmowania hormonów niż zwykłe pigułki z 21 hormonami/7-placebo, mogą z większym prawdopodobieństwem poprawić funkcjonowanie seksualne. Niższe ilości estrogenu mogą powodować więcej zmian w popędzie seksualnym niż większe ilości (nazywa się to zależnością dawka-odpowiedź).

W badaniu z 2013 r. wszystkie osoby stosujące tabletki z najmniejszą dostępną dawką estrogenu (15 mikrogramów) zgłosiły zmniejszenie libido, podczas gdy osoby stosujące tabletki z wyższymi dawkami estrogenu zgłaszały w większości brak zmian lub wzrost libido. Liczba osób stosujących tabletki w małych dawkach była niewielka – tylko 140 osób – więc trudno powiedzieć, czy wyniki te można uogólnić na wszystkich.

Niektóre badania dotyczyły czegoś więcej niż tylko libido.

W badaniu z 2016 r. zbadano, w jaki sposób osoby stosujące jeden preparat pigułki różnią się pod względem płci od osób stosujących placebo (tj. pigułkę niezawierającą leku) w siedmiu obszarach funkcji seksualnych. Odkryto, że osoby stosujące tabletki antykoncepcyjne częściej zgłaszały zmniejszone pożądanie seksualne, podniecenie i przyjemność [3].

Jednak zmniejszone podniecenie i pożądanie nie wydawały się oznaczać mniej seksu lub mniej dobrego seksu. Obie grupy zgłosiły taką samą liczbę „satysfakcjonujących epizodów seksualnych” i takie same wyniki w przypadku pytań dotyczących orgazmu.

Jednym ze sposobów, w jaki CHC mogą negatywnie wpływać na popęd seksualny, jest obniżanie poziomu testosteronu w organizmie.

Uważa się, że niższy poziom testosteronu zmniejsza popęd seksualny, ale związek między testosteronem a popędem seksualnym nie jest dobrze poznany.

Osoby z nienormalnie wysokim poziomem testosteronu, takie jak osoby z PCOS, niekoniecznie mają wyższe libido; jednak osoby z konsekwentnie niskim libido czasami odnoszą korzyści z suplementacji testosteronem.

W tym samym badaniu z 2016 r. naukowcy odkryli, że osoby stosujące tabletki antykoncepcyjne miały niższy poziom testosteronu niż na początku badania i niższy poziom niż grupa placebo podczas obserwacji.

Pomimo tej różnicy, poziomy testosteronu nie były związane z żadnymi różnicami w funkcjach seksualnych, co sugeruje, że niższy testosteron może nie być przyczyną zgłaszanej różnicy.

Pierścień i plaster

Hormonalny pierścień dopochwowy i plaster są mniej zbadane niż tabletki antykoncepcyjne.

Jedno z badań wykazało, że użytkownicy pierścionka trzy razy częściej zgłaszali wilgotność pochwy i rzadziej zgłaszali suchość pochwy, w przeciwieństwie do osób stosujących tabletki.

Zarówno użytkownicy pigułek jak i pierścienia zgłaszali poprawę funkcjonowania seksualnego, w tym wyższe wyniki dotyczące przyjemności seksualnej i orgazmu, w porównaniu z osobami stosującymi metody niehormonalne [4].

W badaniu kontrolnym, w którym ludzie zostali przypisani do tabletek antykoncepcyjnych lub pierścionka, zarówno użytkownicy tabletek, jak i pierścionków zgłaszali lepsze funkcjonowanie seksualne po 3 i 6 miesiącach [5].

Jedną potencjalną korzyścią, którą łączy pigułka, pierścień i plaster, jest to, że można ich używać do pomijania okresów menstruacyjnych [6].

Bezpiecznie jest nie mieć okresu podczas antykoncepcji, więc osoba, która nie lubi uprawiać seksu podczas okresu, może skorzystać z tych metod, aby zwiększyć liczbę potencjalnych dni seksualnych w swoim życiu. (Chociaż uprawianie seksu podczas okresu jest całkowicie bezpieczne i normalne).

Niektóre rodzaje CHC, przedłużone stosowanie (na przykład opakowania zawierające 24-dniowe tabletki hormonalne) i ciągłe stosowanie (na przykład opakowania, w których ludzie stosują tabletki zawierające hormony przez kilka miesięcy) mogą również zmniejszyć częstotliwość migren menstruacyjnych oraz negatywne objawy napięcia przedmiesiączkowego, które mogą poprawić nastrój i ogólne życie seksualne.

2. Seks a środki antykoncepcyjne zawierające wyłącznie progestagen

Tabletki antykoncepcyjne (tzw. „minipigułki”)

To tabletki zawierające tylko progestagen (a więc nie zawierają estrogenu). Działają głównie poprzez zagęszczanie śluzu szyjkowego [7].

Bardzo niewiele badań dotyczyło funkcji seksualnych wśród osób stosujących wyłącznie progestagen.

W badaniu, w którym uczestniczki stosowały tabletki złożone, tabletki zawierające tylko progestagen i pierścień dopochwowy przez 3 miesiące każdy, ludzie zgłaszali większe zainteresowanie seksualnym w ciągu 3 miesięcy, w których używali pierścienia dopochwowego w porównaniu z którymkolwiek rodzajem pigułki [8].

Naukowcy odkryli również, że rodzaje kontroli urodzeń wpływały na poziom testosteronu u uczestników. Ta zależność została zmodyfikowana przez genetykę, a konkretnie wrażliwość receptorów androgenowych lub białek na komórkach, które „odczytują” androgeny u każdego uczestnika (testosteron jest rodzajem androgenu).

W badaniu, które obejmowało uczestników ze Szkocji i Filipin, pigułka zawierająca tylko progestagen nie miała wpływu na zainteresowanie lub aktywność seksualną po czterech miesiącach w porównaniu z placebo [9].

Co ciekawe, dwuskładnikowa pigułka miała negatywny wpływ na seks u uczestników ze Szkocji, ale nie u uczestników z Filipin, co sugeruje, że fizjologia i/lub doświadczenia społeczno-kulturowe mogą wpływać na akceptację kontroli urodzeń.

Zastrzyk antykoncepcyjny

Antykoncepcja wstrzykiwana zawierająca wyłącznie progestagen lub „zastrzyk”, czasami lepiej znana pod markami Depo-Provera/DMPA i Noristerat, jest formą antykoncepcji zawierającą tylko progestagen.

Podaje się go jako zastrzyk (zastrzyk) co 8 lub 12 tygodni, w zależności od rodzaju. Metody te działają poprzez hamowanie owulacji i zagęszczanie śluzu szyjkowego.

Nie ma zbyt wielu badań na temat wpływu wstrzykiwania antykoncepcji na popęd seksualny.

Jedno z badań w Stanach Zjednoczonych wykazało, że po sześciu miesiącach stosowania osoby stosujące DMPA 2-3 razy częściej zgłaszały, że „brakowało im zainteresowania seksem” niż osoby stosujące miedziane wkładki wewnątrzmaciczne, które nie zawierają hormonów [10].

W badaniu przeprowadzonym w Kenii około 1 na 10 osób stosujących DMPA zgłosiło „obniżone libido” w ciągu 6 miesięcy stosowania, a 2 na 15 osób, które przestały używać DMPA, zgłosiły obniżone libido [11].

DMPA niekoniecznie ma jednak negatywny wpływ na wszystkich.

W badaniu wykonanym w Kenii nie było przeciętnej zmiany w „zainteresowaniu seksualnym” lub „podnieceniu”, a średnie wyniki dla „przyjemności” i „orgazmu” wzrosły. Należy jednak zauważyć, że nie jest jasne, czy wyniki te obejmowały wyniki osób, które przerwały badanie przed upływem sześciu miesięcy. Wykluczenie tych osób poprawiłoby wyniki.

Inne badanie wśród nastolatków w wieku 14-17 lat nie wykazało różnic w zgłaszanych zainteresowaniach seksualnych między użytkownikami DMPA, użytkownikami tabletek złożonych i osobami, które nie stosowały metod hormonalnych [12]. Podobne wnioski osiągnięto w badaniu wśród dorosłych [13].

Jedną z zalet zastrzyku, który może poprawić życie seksualne danej osoby, jest to, że nie wymaga codziennego przyjmowania pigułki ani używania prezerwatywy, aby zapobiec ciąży – ktoś musi się martwić tylko o metodę kontroli urodzeń co 8 do 12 tygodni.

Zastrzyk może również zmniejszyć krwawienie miesiączkowe i migreny, co może zwiększyć liczbę dni, w których dana osoba chce uprawiać seks.

Implant antykoncepcyjny

Implant antykoncepcyjny (np. Implanon, Nexplanon) to urządzenie zawierające wyłącznie progestagen. Jest umieszczony w ramieniu.

Implant działa poprzez hamowanie owulacji i zagęszczanie śluzu szyjkowego. Trwa do trzech lat, ale w razie potrzeby można go usunąć przed upływem czterech lat.

Mniej niż 1 na 20 osób korzystających z implantu zgłasza spadek libido, chociaż szacunki są różne.

W jednym z badań użytkownicy implantu częściej zgłaszali brak zainteresowania seksem w porównaniu z użytkownikami miedzianych wkładek wewnątrzmacicznych. Mimo to niewiele osób rezygnuje z używania implantu z powodu utraty libido.

Jedno z badań wykazało poprawę ogólnego funkcjonowania seksualnego i poprawę satysfakcji seksualnej po 3 i 6 miesiącach z implantem [14].

Sugeruje to, że implant może negatywnie wpłynąć na życie seksualne niewielkiej liczby użytkowników, ale dla większości poprawia lub nie zmienia ich życia seksualnego.

Implant może poprawić czyjeś życie seksualne poprzez zmniejszenie stresu związanego z martwienie się o niezamierzone ciąże. Implant jest najskuteczniejszą formą antykoncepcji [15], a tylko około 1 na 2000 użytkowników doświadcza niezamierzonej ciąży w ciągu 1 roku stosowania. Implant ma również tendencję do zmniejszania bólu menstruacyjnego.

Wkładki hormonalne i miedziane

Istnieją dwa rodzaje wkładek: hormonalne i miedziane. Hormonalne wkładki domaciczne (np. Mirena, Kylena i Lilleta) uwalniają progestagen, który zagęszcza śluz szyjki macicy i czasami hamuje owulację. Miedziane wkładki domaciczne (nazwy marek obejmują Paragard) zakłócają funkcjonowanie plemników.

Oba urządzenia są umieszczane w macicy i mogą działać od 3 do 10 lat, w zależności od konkretnego urządzenia. Wkładkę domaciczną można usunąć w dowolnym momencie, jeśli dana osoba nie chce jej już używać.

Ogólnie rzecz biorąc, użytkownicy hormonalnych i miedzianych wkładek wewnątrzmacicznych zgłaszają, że ich metoda kontroli urodzeń nie ma wpływu ani nie poprawia ich satysfakcji seksualnej.

Jedno z badań wykazało, że 9 na 10 osób używających obu typów wkładek nie miało zmian w libido, a 3 na 10 zgłosiło zwiększoną spontaniczność seksualną [16].

Hormonalna wkładka domaciczna jest również związana z większym pożądaniem seksualnym, zmniejszonym bólem seksualnym i niższym poziomem dysfunkcji seksualnych w porównaniu z funkcją przed użyciem wkładki lub w porównaniu z osobami niestosującymi antykoncepcji [17].

Podobnie jak implant i zastrzyk, wkładki domaciczne są doskonałym wyborem dla osób, które nie chcą codziennie myśleć o antykoncepcji. Wkładki domaciczne są również jedną z najskuteczniejszych form kontroli urodzeń.

Tylko 1 na 500 osób stosujących hormonalną wkładkę wewnątrzmaciczną zachodzi w ciążę w ciągu 1 roku stosowania.

W przypadku wkładki miedzianej 4 na 500 osób stosujących wkładkę miedzianą zaszło w ciążę w ciągu 1 roku użytkowania.

Chociaż hormonalna wkładka domaciczna może początkowo doświadczać przedłużonego lub nieprawidłowego krwawienia, hormonalna wkładka domaciczna ma tendencję do zmniejszania krwawienia miesiączkowego i bólu menstruacyjnego po kilku miesiącach stosowania, co może poprawić doznania seksualne danej osoby.

Co zrobić, jeśli uważasz, że antykoncepcja negatywnie wpływa na Twoje życie seksualne?

Wybór metody kontroli urodzeń nie jest zobowiązaniem na całe życie. Nawet jeśli zdecydujesz się na użycie implantu lub wkładki domacicznej, zawsze możesz je usunąć przed ich wygaśnięciem.

Jeśli jesteś zadowolona ze swojej antykoncepcji, możesz zastanowić się, czy inne rzeczy, które dzieją się w twoim życiu, takie jak stres lub związek (związki) z partnerem (partnerami), mogą powodować zmiany w funkcjach seksualnych, a nie do kontroli urodzeń.

Jeśli dopiero zaczynasz stosować antykoncepcję, możesz rozważyć odczekanie kilku miesięcy, aby sprawdzić, czy twoje ciało dostosuje się do nowej metody kontroli urodzeń. Jednak to w 100% zależy od Twojej decyzji, kiedy przestać używać danej metody. Nie musisz czekać na zmianę metod, jeśli nie chcesz.

Niezależnie od tego, czy stosujesz antykoncepcję, czy nie, możesz użyć wskazówki do śledzenia zarówno częstotliwości seksualnej, jak i popędu seksualnego. Śledzenie może pomóc w podjęciu świadomej decyzji o rozpoczęciu, zatrzymaniu lub zmianie metod kontroli urodzeń.

Na jaką ocenę zasługuje ten artykuł?
[Łącznie głosów: 1 Średnia ocena: 5]

Artykuł zweryfikowany przez Magda Czarnecka

Specjalizację klinicznej seksuolożki uzyskałam kończąc Uniwersytet Warszawski. Poza tym uzyskałam liczne dyplomy i certyfikaty, które tylko podkreślają moją wiedzę i umiejętności. Od wielu lat wspieram pary w trudnych momentach i staram się pomagać im tak mocno jak to możliwe. Teraz postanowiłam zacząć dzielić się moją wiedzą za darmo na tej stronie. Być może w przyszłości moje publikacje pojawią się na innych serwisach. Poza pracą, prowadzą dość aktywne życie prywatne. Mam dwójkę dzieci i kochającego męża. Uwielbiam chodzenie po górach, grę w tenisa ziemnego oraz długie wypady rowerowe. Staram się również wspierać mniejszości w walce o ich prawa - "Żyj i daj żyć innym".

Udostępnij ten post

Zastrzeżenie: Wskazówki i sugestie wymienione w artykule służą wyłącznie celom informacyjnym i nie powinny być interpretowane jako profesjonalna porada medyczna. Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek ćwiczenia lub wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.